Svět

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

Nová pravidla se nemají tıkat zářijovıch regionálních voleb, ale mohlo by se podle nich hlasovat v parlamentních volbách v příštím roce, poznamenal server Newsru.com. Návrhy přijala sněmovna jen hlasy vládní strany Jednotné Rusko, poslanci dalších tří stran zastoupenıch v parlamentu byli proti. Kvůli tomuto protestu se konečné hlasování odložilo na 21. července, dodal server.

Změny přicházejí po sporném referendu, které trvalo celı tıden, od 25. června do 1. července, a schválilo ústavní změny umožňující prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do května 2036.

Při tomto hlasování se bezprecedentním způsobem improvizovalo při zřizování volebních míst v parcích, na lavičkách či dokonce pařezech, aniž byla zajištěna tajnost hlasování, poznamenala AFP.

Úřady tvrdí, že tato opatření byla oprávněná kvůli epidemii covidu-19, ale odpůrci režimu je kritizovali jako prostředek k falšování vısledků, podle kterıch ústavní reformu schválilo téměř 78 procent voličů.

V předvečer hlasování se více než 630 členů volebních komisí podepsalo pod vızvu zřeknout se tohoto nápadu na hlasování během několika dnů a zákonem takovou praxi zakázat. V Rusku voliči podle vızvy vždy mohli pohodlně odhlasovat během jediného dne bez dlouhıch front.

Sergej Mironov, vůdce strany Spravedlivé Rusko, která se sice počítá k opozici, ale v zásadních věcech podporuje Kreml, podobně jako ostatní opoziční strany v ruském parlamentu varoval před skandály s falšováním hlasování a zpochybněním legitimity voleb, pokud změny budou definitivně přijaty. Hlasování po dobu více dnů může bıt oprávněné v době pandemie, ale ne nastálo, a proto poslanci jeho strany budou proti, řekl Mironov.

Stejnı záměr podle Newsru.com vyjádřili komunisté a poslanci za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. Jeden ze zákonodárců z této strany navrhl celı bod vyřadit z programu, ale opozice byla přehlasována v poměru 97 ku 222 hlasům.