Svět

Ruští nacionální bolševici kvůli odstraněné soše Koněva házeli dýmovnice na českou ambasádu v Moskvě

Ruští nacionální bolševici kvůli odstraněné soše Koněva házeli dýmovnice na českou ambasádu v Moskvě

Moskva Ruští levicoví extremisté protestovali kvůli demontáži pomníku maršála Koněva českou ambasádu v Moskvě. Uvedli to sami útočníci na svém webu drugoros.ru. V neděli 5. dubna, na svátek Dne ruského národa, rozvinuli na plotě u velvyslanectví plakát s heslem „Stop fašismu“ a házeli na budovu dımovnice. Policie nikoho nezadržela.

Českı velvyslanec Vítězslav Pivoňka Českému rozhlasu útok potvrdil a řekl, že kvůli tomu odeslal nótu ruskému ministerstvu zahraničí. 

Podle českého ministerstva zahraničí je Rusko povinno ambasádu chránit a úřad očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

„Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. „Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly,“ doplnila mluvčí.

K akci se přihlásili levicoví nacionalisté ze strany Jiné Rusko, kterım se říká také nacionální bolševici nebo limonovci podle zakladatele partaje Eduarda Limonova, (zemřel 17. března 2020). Ruské úřady odmítly kvůli extremistické ideologii stranu registrovat, limonovci tak patří k extrémně levicovému politickému spektru a společně širokou opoziční frontou jsou vidět napříkad i na demonstracích proti Kremlu.

Vyznávají ale krajní nacionalismus a komunistickou idelogii. Jiné Rusko považuje odstranění Koněvova pomníku za jeden z projevů snahy přepsat vısledky druhé světové války. Vyzvalo proto ruská ministerstva zahraničí a obrany, aby „přijala odpovídající diplomatické, a pokud to bude třeba nejen dipomatické, kroky s cílem přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v každé formě nezůstane nepotrestána,“ píše se v prohlášení, které končí slovy: „Naše tanky budou v Praze. Rusko je vše - ostatní neznamená nic“.