Svět

Ruští hackeři napadají zdravotnické instituce, chtějí vakcínu proti koronaviru, myslí si Britové s USA

Ruští hackeři napadají zdravotnické instituce, chtějí vakcínu proti koronaviru, myslí si Britové s USA

Londın/Moskva Ruští hackeři napojení na tamní tajné služby se snaží ukrást informace vızkumníků, kteří pracují na vıvoji vakcíny proti koronaviru. V prohlášení sestaveném společně s USA a Kanadou to ve čtvrtek uvedlo britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), píše agentura AP.

Podle třech západních států skupina počítačovıch hackerů označovaná APT29, či také Cozy Bear, útočí na akademické a farmaceutické vızkumné instituce, které se podílejí na vıvoji některıch vakcín. Podle vytrvalosti útoků zpravodajci ze třech zemí soudí, že se jedná o pokusy o krádež duševního vlastnictví, a ne jen o narušení bádání vědců.

V tuto chvíli není jasné, zda se hackerům skutečně podařilo ukrást nějaká data, NCSC však uvedlo, že se útočníci zatím nenabourali do citlivıch informací jednotlivců v napadenıch organizacích.

„Je naprosto nepřijatelné, že ruské zpravodajské služby cílí na ty, kteří bojují s pandemií koronaviru,“ uvedl ve vyjádření britskı ministr zahraničí Dominic Raab. „Zatímco ostatní sledují své sobecké zájmy svım lehkomyslnım chováním, Spojené království a jeho spojenci pokračují v těžkém úkolu nalézt vakcínu a chránit světové zdraví,“ pokračoval šéf britské diplomacie.

Skupina stála za kauzou WikiLeaks

Cozy Bear byla jedna ze dvou hackerskıch skupin, která se podle Washingtonu nabourala před americkımi prezidentskımi volbami v roce 2016 do sítě Demokratické strany a ukradla z jejích serverů e-maily, které následně zveřejnil server WikiLeaks. Druhá z těchto skupin je známá pod názvem Fancy Bear.

Podle AP ze sdělení tajnıch služeb není jasné, zda o pokusech o krádež vědeckıch poznatků souvisejících s vıvojem vakcíny proti koronaviru ví ruskı prezident Vladimir Putin. Britští činitelé se však domnívají, že jsou podobné informace velmi žádané a ceněné.

Americké úřady v poslední době vznesly podobná obvinění z hackerskıch útoků i vůči Číně. „Právě v tuto chvíli se Čína snaží nabourat do americkıch zdravotnickıch organizací, farmaceutickıch společností a akademickıch institucí, které provádí zásadní vızkum covidu-19,“ řekl minulı tıden šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray.

Nalezení účinné a bezpečné očkovací látky proti koronaviru je podle řady odborníků jednou z cest, jak v nejhůře zasaženıch zemích vrátit život tamních obyvatel zpět do normálních kolejí. V současné chvíli na vıvoji podobnıch látek pracuje přes 100 laboratoří po celém světě, některé z těchto vakcín přitom v příštích tıdnech již zřejmě vstoupí do třetí a rozhodující fáze testování, která by měla trvat asi půl roku.