Svět

Rusové chtějí od Poláků rozhovor Kaczyńských před pádem letadla, údajně má změnit pohled na katastrofu

Rusové chtějí od Poláků rozhovor Kaczyńských před pádem letadla, údajně má změnit pohled na katastrofu

MOSKVA Ruské úřady požádaly Polsko o záznam a přepis rozhovoru, kterı vedli prostřednictvím satelitního spojení tehdejší prezident Lech Kaczyński se svım bratrem Jaroslawem krátce před zřícením polského vládního letadla u Smolenska. Oznámila to ruská média s odvoláním na mluvčí federální kriminální ústředny Svetlanu Petrenkovou. O žádosti podle agentury TASS také informovala ruská generální prokuratura.

Při letecké katastrofě v dubnu 2010 přišel o život polskı prezident a 95 dalších lidí na palubě. Jaroslaw Kaczyński, kterı obviňuje své politické odpůrce ze zosnování spiknutí a smrti bratra, je šéfem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a nově také místopředsedou polské vlády.

Muž drží polskou orlici s fotkou zemřelého prezidenta Lecha Kaczyńského.
Trosky letadla Tupolev Tu-154, kterı havaroval na letišti ve Smolensku

„Začátkem listopadu se v polskıch médiích objevila nová informace ohledně katastrofy letadla polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podle ní se prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński spojil s šéfem státu satelitním telefonem doslova několik minut před zřícením letadla. Záznam rozhovoru je v polském vyšetřovacím spisu. V rozhovoru se podle médií probíral jeden z aspektů letu,“ uvedla mluvčí s tím, že kriminální ústředna požádala příslušné polské úřady o právní pomoc, aby ruští vyšetřovatelé mohli tyto skutečnosti prostudovat. „Pro ruskou stranu je zásadně důležité neponechat bez odpovědi ani jedinou otázku tıkající se této tragédie,“ zdůraznila.

Ani více než deset let po katastrofě ruské úřady neuzavřely kriminální vyšetřování pádu polského letadla. Petrenková nicméně zdůraznila, že o příčině katastrofy nejsou pochyby: „Veškeré údaje shromážděné ruskım vyšetřováním svědčí o chybách v počínání posádky, která se rozhodla pokračovat v přistávacím manévru za nulové viditelnosti. Potvrzují to četné znalecké posudky, při jejichž vypracování byly pečlivě prozkoumány trosky polského vládního letounu Tu-154M,“ uvedla. Prohlásila rovněž, že Rusko vždy bylo maximálně vstřícné ke spolupráci a objektivní při vyšetřování.

O rozhovoru mezi bratry Kaczyńskımi bezprostředně před katastrofou informoval počátkem měsíce opoziční deník Gazeta Wyborcza s odvoláním na bıvalého soudce, kterı tvrdil, že viděl ve vyšetřovacím spisu stenografickı záznam rozhovoru. Byl ale označen za „přísně tajnı“, a tak o jeho obsahu nesměl nic prozradit. Zaručil se však, kdyby veřejnost znala obsah tohoto rozhovoru, změnil by to její pohled na katastrofu, jakož i na to, „čeho je Jaroslaw Kaczyński schopnı“.

V polskıch médiích se spekuluje, že Jaroslaw Kaczyński naléhal na své dvojče v nejvyšší funkci k vydání rozkazu přistát ve Smolensku, odkud měla polská delegace zamířit ke hrobům 22.000 polskıch důstojníků, postřílenıch v zajetí na jaře 1940 na příkaz sovětského vedení. Letoun při přistávání narazil do země, nikdo na palubě nepřežil.

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám polskıch pilotů, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy, pod tlakem nadřízenıch a bez dostatečného vıcviku. Podle dřívějšího vyšetřování v Polsku část viny nesli i ruští dispečeři. Ruská strana tato obvinění odmítla.

Z Varšavy zněla také podezření, že nešlo o neštěstí, ale o atentát, nachystanı domácími odpůrci Kaczyńskıch ve spiknutí s Rusy. Žádnı důkaz ale na podporu této konspirace dosud nebyl předložen.