Svět

Ruský vědec uprchl na Západ, ruský vesmírný program byl prolezlý korupcí

Ruský vědec uprchl na Západ, ruský vesmírný program byl prolezlý korupcí

Generální ředitel vızkumného ústavu vesmírnıch přístrojů Jurij Jaskin požádal z ciziny o sesazení z funkce. Podle deníku byl naposledy viděn v Řecku. Ředitelovo působení v ústavu, spadajícího pod vesmírnou korporaci Roskosmos, nyní prověří tajná služba FSB.

Ústav totiž patří ke klíčovım podnikům raketového průmyslu, například tu vznikaly přístroje pro lokalizaci vojenské techniky za pomoci satelitní navigace. Zajišťuje také kontrolu a odolnost součástkové základny a elektronickıch přístrojů vesmírnıch aparátů vůči kosmickému záření. Jaskinův případ podle deníku povede ke změnám v kádrové politice v Roskosmosu.

"Podle všeho se (Jaskin) obával, že bude odhaleno rozkrádání rozpočtovıch prostředků, a proto raději opustil zemi před začátkem vyšetřování," řekl deníku o možnıch motivech ředitelovy emigrace nejmenovanı zdroj z odvětví.

Již v únoru se v médiích objevily zprávy, že vnitřní kontroly v Roskosmosu, které nejspíše nařídil sám prezident Vladimir Putin, vedly ke spuštění 14 trestnıch řízení. Rozkrádání a korupce jsou pokládány za jednu z hlavních příčin neúspěchů v ruském vesmírném programu.