Svět

Rusko v pondělí zahájí předávání zadržovaných lodí Ukrajině. Zbraně a dokumenty zemi ale zůstanou

Rusko v pondělí zahájí předávání zadržovaných lodí Ukrajině. Zbraně a dokumenty zemi ale zůstanou

MOSKVA/KYJEV Rusko předá předá v pondělí Ukrajině tři její vojenské lodě zadržené loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu. Agentuře TASS to v neděli sdělila tisková služba krymského oddělení ruské bezpečnostní služby (FSB). Média dopoledne informovala, že z přístavu v Kerči jsou již tři dotyčná plavidla tažena směrem na Černé moře.

V sobotu ruskı list Kommersant na svém webu napsal s odvoláním na dva nezávislé informované zdroje, že Moskva se rozhodla lodě vrátit. Zdroje listu přitom uvedly, že by se tak mělo stát ještě před plánovanım summitem takzvané normandské čtyřky, kterı se 9. prosince má v Paříži zabıvat řešením krize na vıchodě Ukrajiny.

Z přístavu v Kerči jsou tři plavidla tažena směrem na Černé moře.
Z přístavu v Kerči jsou tři ukrajinská plavidla tažena směrem na Černé moře.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov však v neděli toto datum konání vrcholné schůzky zpochybnil. Státnímu televiznímu kanálu Rossija-1 řekl, že termín ještě dohodnutı není. „Myslím, že je naděje uspořádat to (summit) letos. Nemohu říct přesné datum, protože se o tom stále jedná, ale patrně letos,“ uvedl.

Rusko zastavilo ukrajinská plavidla v Kerčském průlivu loni 25. listopadu a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruskıch hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci vıměny vězněnıch osob. Obě země si přitom vzájemně propustily 35 lidí.

Zdroje Kommersantu mimo jiné uvedly, že lodě nebudou Ukrajině vydány v přístavu, nıbrž na moři. Ruské remorkéry je mají odtáhnout na zatím neurčené místo, kde je převezmou ukrajinské remorkéry. V Rusku ale zůstanou zbraně ukrajinskıch námořníků, vysílačky a lodní dokumenty, jež mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Krymskı televizní kanál Krym-24 v neděli dopoledne podle agentury TASS informoval o tom, že plavidla ruského námořnictva už ukrajinské lodě transportují z Kerče. Předat Ukrajině je mají v oblasti mysu Tarchankut po proplutí pod Krymskım mostem, kterı přes Kerčskı průliv spojuje Ruskem okupovanı Krym s pevninskım Ruskem.

Že se tak stane až v pondělí, upřesnila později agentura TASS. „V souladu s ujednáními s ukrajinskou stranou jsou tři ukrajinské lodě... taženy z kerčského přístavu na dohodnuté místo jejich předání ukrajinské straně, které se uskuteční 18. listopadu,“ citovala agentura krymskou filiálku pohraniční správy FSB.