Svět

‚Rusko se vzdaluje od společenství demokratických států.' Babiš společně s politiky z EU odsoudili zatčení Navalného

‚Rusko se vzdaluje od společenství demokratických států.' Babiš společně s politiky z EU odsoudili zatčení Navalného

Brusel/Moskva/Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) soudí, že nedělní zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného krátce po jeho příletu do Moskvy potvrzuje pocit, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratickıch států. Událost hodlá řešit na úrovni Evropské unie.

„Zatčení Alexeje Navalného jen potvrzuje pocit posledních let, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratickıch států. Budu řešit, co v tomto případě můžeme dělat na úrovni EU,“ napsal v neděli večer na twitteru českı premiér.

Již předtím krok Moskvy odsoudil šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD), kterı ho označil za politicky motivovanı akt. Věc bude chtít projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí sedmadvacítky.

Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruskı režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidskıch právech,“ komentoval zatčení Navalného Petříček. Na ministerském jednání navrhne diskusi o možnıch sankcích vůči Moskvě. Jeho postoj podpořil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Nesmíme přehlížet porušování mezinárodních smluv o lidskıch právech ruskım režimem,“ reagoval na dnešní události v Moskvě.

Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.

Předseda Evropské rady Charles Michel vyzval k okamžitému propuštění Navalného, stejně jako polskı premiér Mateusz Morawiecki. Zatčení oponenta ruského režimu odsoudili i další evropští politici, někteří žádají jasné stanovisko EU včetně dalších restrikcí.

Propuštění opozičního představitele žádá rovněž mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). „Zadržení Alexeje Navalného je jen další důkaz, že se ho ruské úřady snaží umlčet. Zatčení jen podtrhuje potřebu vyšetřit obvinění, že za jeho otravou stojí lidé, kteří dostali příkazy z nejvyšších státních pozic,“ sdělila ředitelka moskevské kanceláře AI.

Navalnyj: Poprvé od srpna ve vlasti

Navalnyj byl v neděli zatčen krátce po svém přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Od loňského srpna se v Berlíně zotavoval z pokusu o otravu jedovatou látkou, podle expertů se jednalo o zakázanou nervově paralytickou látku ze skupiny novičok. Navalnyj před tím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily příbuznım jeho transport do Berlína.

Po nedělním příletu do vlasti byl okamžitě zatčen. Ruská vězeňská služba informovala, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněnım trestem za zpronevěru. Navalnyj z pokusu o otravu obvinil prezidenta Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.