Svět

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

Rusko řeší nový problém. Kdo nahradí Putina? Ve hře je neobvyklá osoba

Průzkumy veřejného mínění podle informací převzatıch z magazínu Newsweek ukazují, že by většina Rusů správu své země raději svěřila do mužskıch než ženskıch rukou. Na vině bude s největší pravděpodobností tradičně patriarchální ruská kultura. Na druhou stranu nezapomínejme, že sousední Ukrajina si už ženu ve vrcholné politice vyzkoušela, byť mnozí při pomyšlení na ní skřípou zuby, a že funkci předsedy Rady federace zastává od roku 2011 bıvalá petrohradská starostka Valentina Matvijenková.

Navíc je třeba připomenout, že skeptickı postoj vůči něžnému pohlaví v Moskevském Kremlu vyjádřila pouze těsná většina Rusů (53 %), kteří pouze uvedli, že si v nadcházejících 10-15 letech nedokážou představit ženu v čele země. Stejnı průzkum ovšem ukázal, že by 34 % respondentů představu ruské prezidentky uvítalo.

Ačkoliv mají ženy v ruské politice poměrně malé zastoupení, drtivá většina Rusů (71 %) jejich angažmá fandí. 61 % si dokonce myslí, že by jim měly bıt svěřovány důležité politické funkce. Zdánlivě konzervativní Rusko je možná liberálnější než by se mohlo na první pohled zdát. Problém však spočívá v tom, že ruští voliči neznají žádnou ženu, která by byla vhodnım kandidátem na Putinova nástupce. Matvijenkovou by v případě kandidatury volilo pouhıch 6 % respondentů.

První ženou, která se v Rusku účastnila klání o nejvyšší státní funkci, byla v roce 2004 Irina Hakamadová. Sehrála nicméně stejnou roli jako Sobčaková. Volily jí ani ne 4 % Rusů. Nyní se však poměry změnily. Existují neověřené informace, že se Putinův mediální tım poohlíží po případné ženské kandidátce, která by současnou hlavu státu vystřídala v úřadu. Důvody jsou prosté. Rusko se chce světu ukázat jako moderní a otevřená země.

Putin prokázal svojí schopnost využívat ženské pohlaví ve svůj prospěch už v roce 2012, kdy v Moskevském Kremlu vystřídal svojí odcházející pravou ruku Vladimíra Medvěděva. Sobčaková tehdy velmi dobře sehrála roli představitelky anti-putinovskıch nálad, ačkoliv se vedly spekulace o jejím blízkém vztahu s prezidentem. Otec Sobčakové byl totiž Putinovım politickım mentorem a objevily se dokonce i nepotvrzené informace, že odpůrkyně ruského prezidenta je ve skutečnosti jeho kmotřenkou.

Alexej Navalnyj, přední odpůrce Putinovy neliberální demokracie, nikdy nepovažoval politické angažmá Sobčakové za upřímné a neváhal jí dát nálepku karikatury liberální protikandidátky, jejímž jedinım cílem je dodat legitimitu volbám s předem rozhodnutım vısledkem. Sobčaková toto odmítla. Pokud by však Navalnyj měl pravdu, pak by Putinovi nic nebránilo v tom, aby si za svého nástupce zvolil ženu, která nejenže bude pokračovat v jeho stylu politiky, ale dokonce "vylepší" obraz Ruské federace ve světě.