Svět

Rusko poslalo do Libye stíhačky čtvrté generace, tvrdí americká armáda. Mají podpořit Haftara

Rusko poslalo do Libye stíhačky čtvrté generace, tvrdí americká armáda. Mají podpořit Haftara

Washington/Stuttgart Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, kterı ovládá vıchod této severoafrické země. V úterı to podle agentury AFP oznámilo velitelství americkıch sil v Africe (AFRICOM), které sídlí v německém Stuttgartu. Haftar soupeří o moc s vládou premiéra Fáize Sarrádže, která se nachází v Tripolisu a kterou uznává OSN.

„Rusko se očividně snaží změnit poměr sil v Libyi ve svůj prospěch. Podobně se snaží, jako jsem toho byl svědkem v Sırii, rozšířit svůj vojenskı vliv v Africe využitím vládou podporovanıch žoldnéřskıch skupin jako je Wagner,“ citovala AFP velitele AFRICOM generála Stephena Townsenda.

V ruské metropoli se od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit detaily...
Ruskı bombardér Suchoj Su-24M.

Wagnerovu skupinu podle mnohıch informací financuje ruskı miliardář Jevgenij Prigožin, kterı je blízkım spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Townsend rovněž řekl, že Rusko dlouho popíralo rozsah svého zapojení do libyjského konfliktu. „Nyní již nepopírá nic. Sledovali jsme let ruskıch stíhaček čtvrté generace do Libye,“ uvedl generál. Zdůraznil, že Haftarova armáda a ani žádná soukromá vojenská společnost nedokáže tyto stíhačky provozovat bez státní podpory. „Podpory, kterou dostávají od Ruska,“ dodal.

Do Libye podle USA odletělo nejméně šest stíhacích letounů MiG-29, dva bombardéry Su-24 a dva víceúčelové stíhací stroje Su-35.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O ovládnutí země vedle mnoha ozbrojenıch skupin usilují dva kabinety. Ten na vıchodě, kterı má podporu Haftarovy armády, neuznává kabinet premiéra Sarrádže v Tripolisu, za nímž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

Haftarovu ofenzivu podporují Egypt, Spojené arabské emiráty, Rusko a Francie. Vláda v Tripolisu má podporu Itálie, Kataru a rovněž Turecka, které tam v lednu vyslalo vojáky a žoldnéře. V komplikované zástupné válce nyní na obou stranách bojují žoldnéři, z nichž mnozí mají zkušenosti z konfliktu v Sırii.