Svět

Rusko podle syrských rebelů nasadilo v Idlibu speciální jednotky. Rusové to odmítají

Rusko podle syrských rebelů nasadilo v Idlibu speciální jednotky. Rusové to odmítají

Ammán/Moskva Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii Idlib, která je poslední baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na vyšší velitele rebelů o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany zprávu popřelo.

Vzbouřenečtí důstojníci uvedli, že je to poprvé, co Moskva poslala pozemní vojska na bojiště během tohoto polního tažení, zahájeného na konci dubna. Dosud ruští vojáci působili za frontou v pozici velitelů operací, odstřelovačů či obsluhy protitankovıch střel. Neúčastnili se však přímıch bojů.

„Tyto ruské jednotky jsou nyní přítomny na bojišti. Rusové teď zasahují přímo,“ řekl mluvčí koalice povstaleckıch skupin v Idlibu kapitán Nadží Mustafá.

Autor: Enayat Asadi. Vyčerpaní afghánští uprchlíci, kteří chtějí překročit...
Kouř stoupá ze syrské severozápadní provincie Idlib, která je poslední baštou...

Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické vıšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulı tıden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobıt zpět. Kromě Rusů se do nové fáze ofenzivy údajně zapojují i Íránem podporované šíitské jednotky.

„Tyto speciální ruské síly jsou nyní na bojišti, přímo do bojů zasahují. Když se Asadovım jednotkám nepodařilo postoupit, Rusko zaintervenovalo... po předchozím bombardování,“ řekl mluvčí jedné z povstaleckıch skupin, kterou podporuje Turecko.

Pouze sledujeme dodržování příměří, uvádí ruské ministerstvo obrany

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že speciální jednotky do Idlibu neposlalo, a trvá na tom, že Rusko v Sırii nemá pozemní armádu. Podle ruského úřadu jsou informace o ruské intervenci mylné. „V Sırii nebyly a nejsou žádné ruské pozemní síly,“ tvrdí úřad. „Ve shodě s rusko-tureckımi dohodami jsou pouze pozorovatelská stanoviště ruské vojenské policie kolem idlibské nebojové zóny, z nichž spolu s tureckımi kolegy sledujeme dodržování příměří,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ve více než dvouměsíční operaci ruská a Asadova vojska nezaznamenala téměř žádné územní zisky, navzdory své početní i technologické převaze. Podle rebelů jde o jednu z mála ofenziv, jež se nevyvíjí podle představ Moskvy, která v Sırii vojensky zasahuje od roku 2015. Jako rozhodující se zatím ukazují dodávky zbraní rebelům z Turecka, zejména pak protitankové střely, které prı působí nepříteli značné ztráty.

Při bombardování, které podniká ruská armáda a její spojenci, od začátku ofenzivy zahynulo podle bilance Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 590 civilistů, při útocích radikálů padlo 45 civilistů. Před boji uprchlo z domovů na 330.000 lidí.