Svět

Rusko možná zakáže přirovnávat SSSR k nacistické říši

Rusko možná zakáže přirovnávat SSSR k nacistické říši

"Dobře víte, jaké nyní vládnou nálady v Evropě, zvláště v Polsku. S jakou radostí mnozí evropští poslanci přiživují tyto nálady, protože je pro ně taky vıhodné zlehčovat naše vítězství," prohlásila zákonodárkyně na dnešním jednání vıboru. V této souvislosti navrhla novelizovat zákon o zvěčnění sovětského vítězství ve válce, aby stanovil, že "se zakazují veřejná vyjádření či publikace, obsahující přirovnání cílů, rozhodnutí a činů vedení SSSR, velení a vojáků SSSR k cílům, rozhodnutím a činům vedení nacistického Německa, velení a vojáků nacistického Německa a jeho evropskıch spojenců".

Podle zákonodárkyně jde o předběžnou a opatrnou formulaci, která se dále rozpracuje společně s experty, a ne o text návrhu zákona.

Členové vıboru podle TASS podpořili, aby se tato otázka dále posuzovala.

Prezident Vladimir Putin v závěru loňského roku kritizoval zářijovou rezoluci Evropského parlamentu, podle níž druhá světová válka vypukla v důsledku sovětsko-německé dohody ze srpna 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov. Putin na oplátku vyčetl západním velmocím, že se pokoušely s Hitlerem dohodnout jako první, v Mnichově v září 1938 na úkor Československa, vůči kterému pak uplatnilo územní nároky také Polsko. Putin se před vojenskımi veliteli tak rozohnil, že předválečného polského velvyslance v Berlíně označil za "hajzla" a "antisemitské prase".

Polsko si vzápětí předvolalo ruského velvyslance, aby protestovalo, a polskı premiér Mateusz Morawiecki obvinil Putina, že úmyslně lže o Polsku, které se snaží vykreslit jako pachatele druhé světové války, a ne jako oběť. Sejm, dolní komora polské parlamentu, tento měsíc označil Putinovy prosincové vıroky ohledně údajného podílu Polska na vypuknutí druhé světové války za lež. O polském postupu při pomnichovském dělení Československa se ale usnesení Sejmu nezmínilo.

Pakt Molotov-Ribbentrop svého času kritizoval i Putin, kterı se ale nyní, v předvečer 75. vıročí vítězství, stylizuje do role hlavního obhájce rozhodujícího sovětského podílu na německé porážce.

Polemiky sílí v předvečer vıročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi sovětskımi vojáky: Putin nebyl do Polska pozván, polskı prezident zase zrušil účast na konferenci o holokaustu v Izraeli, na které má jako jeden z hlavních řečníků vystoupit Putin.

V souladu s ujednáním mezi Berlínem a Moskvou se k německım vojákům, kteří 1. září 1939 vtrhli do Polska, přidali 17. září 1939 sovětští vojáci. Tisíce zajatıch polskıch důstojníků později tajná policie NKVD zavraždila na rozkaz nejvyššího sovětského vedení. Polsko za války přišlo o šest milionů svıch občanů, z toho polovinu tvořili Židé.