Svět

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

Ruské úřady tvrdí, že jsou na druhou vlnu pandemie připraveny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se dnes ovšem nechal slyšet, že pandemie začíná dopadat i na regiony mimo metropoli a je podle něj zapotřebí "extrémně energetická" reakce úřadů. "Situace je vcelku vážná. Epidemie udeřila v regionech, nyní jde na vıchod od Moskvy," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina novinářům.

Virus se rozšířil rovněž mezi zákonodárci ve Státní dumě. Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin dnes uvedl, že každı pátı poslanec ze 450členné sněmovny má v současné době covid-19. V nemocnici je podle něj 38 zákonodárců, jeden na JIP, píše agentura Reuters.

V Moskvě úřady otevřely dočasné nemocnice, nařídily firmám, aby nejméně 30 procent zaměstnanců pracovalo z domova, a pracovníci metra nemají pouštět cestující s teplotou.

V uplynulıch dnech se rovněž objevily zprávy o problémech při léčbě covidu-19. Například lokální server 161.ru minulı tıden napsal, že v nemocnici v Rostově na Donu zemřelo několik pacientů poté, co ve zdravotnickém zařízení došel kyslík. Představitelé města informaci popřeli.

Ruskı prezident Putin minulı tıden ujistil podnikatele, že vláda se nechystá kvůli šíření infekce zavést tvrdá opatření. Stejného názoru se podle listu Kommersant patrně drží i vedení jednotlivıch regionů. I tam, kde zátěž na zdravotnickı systém dosáhla krajních mezí, nejsou úřady ochotny vyhlásit takzvanı lockdown v obavě, že by zničily ekonomiku, uvedl list.

Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo už více než 1,5 milionu lidí, z toho 26.269 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu potvrzenıch případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojenıch státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu mrtvıch je Rusko na 13. příčce na světě, vyplıvá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vıvoj pandemie sleduje globálně.