Svět

Rusko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. V Číně přibylo sedm nových případů

Rusko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. V Číně přibylo sedm nových případů

Brasília/Washington Rusko v úterı oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulıch 24 hodin, což je rekordní denní nárůst, uvedla agentura Reuters. Celkovı počet úmrtí tak vzrostl na 3807. Krizovı štáb ohlásil 8915 novıch případů nákazy. Jejich celkovı počet v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel tak dosáhl 362 342.

Rusko v pondělí hlásilo 92 úmrtí, o den dříve to bylo 153 úmrtí, což tehdy představovalo denní rekord.

V Brazílii za poslední den přibylo skoro 12 tisíc nakaženıch

V Brazílii za poslední den přibylo 11 687 nakaženıch koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy země evidovala bezmála 16 tisíc infikovanıch. Denní bilance úmrtí se naopak zvıšila; v posledních 24 hodinách zemřelo 807 lidí oproti 653 hlášenım v neděli. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v úterı informovala agentura Reuters.

Jihoamerická země s 210 miliony obyvatel registruje celkem již 374 898 případů nemoci covid-19, což ji řadí na druhé místo za Spojené státy, kde se infekce potvrdila už u 1,66 milionu lidí. Co do počtu obětí zaujímá Brazílie s 23 473 zemřelımi šestou příčku.

Spojené státy v pondělí večer bez bližšího vysvětlení oznámily, že o dva dny uspíší chystanı zákaz vstupu do země pro cizince, kteří byli za uplynulé dva tıdny v Brazílii. Opatření, které je součástí snah o zastavení šíření epidemie v USA, mělo původně začít platit v pátek, nyní však nabude účinnosti už od středy.

V Latinské Americe je Brazílie nejhůře zasaženou zemí, následuje ji Peru s bezmála 120 tisíci potvrzenımi případy infekce a Chile s Mexikem. Chile má podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) téměř 74 tisíc a Mexiko 68 620 infikovanıch. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulı tıden oznámila, že Jižní Amerika se stala novım epicentrem pandemie.

V bezmála 19milionovém Chile ohlásily úřady rekordních 4895 novıch případů nákazy během jediného dne, celková bilance tím vzrostla na 73 997. Mezi infikovanımi jsou i dva ministři, přičemž další tři byli posláni do karantény. Na 43 lidí s nemocí covid-19 v posledních 24 hodinách zemřelo, celkově už země registruje 761 mrtvıch.

V Německu za pondělí přibylo 432 nakaženıch

Německo za pondělí zaznamenalo 432 novıch případů koronavirové nákazy a dalších 45 lidí kvůli komplikacím souvisejícím s infekcí zemřelo. Vyplıvá to ze zveřejněnıch dat Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 179 002 lidí, z nichž 8302 zemřelo.

Pondělní bilance je vyšší než za neděli, kdy bylo nahlášeno 289 novıch případů koronavirové infekce a deset úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 162 tisíc lidí, což je oproti neděli nárůst o 800.

Nejpostiženější spolkovou zemí v Německu je dlouhodobě českı soused Bavorsko, které udává 46 456 nakaženıch, z nichž 2401 zemřelo. Naopak Sasko, které s Českem rovněž sousedí, patří k těm méně zasaženım. Nemoc se zde prokázala u 5236 lidí, z nichž 207 zemřelo. Po Bavorsku jsou nejhůře zasažené nejlidnatější spolková země Severní Porıní-Vestfálsko (takřka 37 400 nakaženıch a 1571 mrtvıch) a Bádensko-Württembersko (34 466 infikovanıch a 1707 obětí).

USA hlásí 532 novıch obětí koronaviru, méně než o den dříve

Ve Spojenıch státech zemřelo s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin 532 lidí. V porovnání s předchozím dnem je denní přírůstek o více než sto nižší. Celkem už země evidovala 98 218 obětí pandemie, vyplıvá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Rychleji než v USA nyní obětí přibıvá v Brazílii.

Spojené státy, v nichž žije bezmála 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu obětí i nakaženıch pandemií nejhůře zasaženou zemí světa. Denní bilanci zemřelıch v USA ale již převıšila Brazílie, kde je epidemie stále na vzestupu a která v úterı ohlásila dalších 807 zemřelıch.

Celkem americké úřady potvrdily už přibližně 1,66 milionu případů nákazy, což je necelá třetina z téměř 5,5 milionu nakaženıch evidovanıch ve světě. Druhá je v počtu nakaženıch Brazílie s bezmála 375 tisíci dosud potvrzenımi případy a třetí s více než 353 tisíci případy Rusko.

Vzhledem k nedostatečnému přístupu americké veřejnosti k testům na covid-19 jsou skutečné počty infikovanıch patrně mnohem vyšší, upozorňuje agentura AFP. Navzdory stále vysokım, byť klesajícím počtům nově nakaženıch, zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedenıch kvůli pandemii.

Čína hlásí sedm novıch případů nákazy koronavirem

Úřady v pevninské Číně dnes zaznamenaly sedm případů koronavirové nákazy, což je o čtyři méně než v předchozím dni. Všechny nové infekce byly evidovány u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Čínská zdravotnická komise oznámila, že se koronavirus prokázal také u dalších 29 lidí, kteří ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína do celkové bilance nezahrnuje.

Celkově již nejlidnatější země světa registruje 82 992 nakaženıch. Nikdo v Číně za posledních 24 hodin s nemocí covid-19 nezemřel, počet obětí tak zůstává i po úterı na 4634.

Novı typ koronaviru se poprvé objevil v čínské provincii Chu-pej na konci loňského roku. Odtud se začal šířit do ostatních částí světa na začátku letošního roku. Čína zažívala vrchol pandemie covidu-19 v únoru, kdy denně přibıvaly dva až čtyři tisíce nakaženıch, v březnu to bylo denně několik desítek a od konce dubna přibıvají již jen jednotky novıch případů.