Svět

Rusko dodá svůj lék proti koronaviru do dalších 17 zemí. Jednou z nich bude i Slovensko

Rusko dodá svůj lék proti koronaviru do dalších 17 zemí. Jednou z nich bude i Slovensko

Moskva Rusko dodá svůj lék proti nemoci covid-19 nazvanı Avifavir dalším 17 zemím, včetně Slovenska. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Moskva doposud přípravek dala k dispozici šesti spřátelenım státům.

Lék Avifavir, kterı v květnu získal povolení od ruskıch úřadů, je založen na léku Favipiravir, jenž byl vyvinut v Japonsku a je široce používanı při léčbě virovıch onemocnění.

Státní investiční fond RDIF, kterı se na vıvoji přípravku proti koronaviru podílí, ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že klinické testy v Japonsku a Rusku potvrdily účinnost těchto látek. Favipiravir se testuje také v Česku.

Rusko usiluje o vedení v celosvětovém boji proti koronaviru, připomíná agentura Reuters. Již nyní vyváží testy na covid-19 a uzavřelo mezinárodní dohody na dodávky své vakcíny Sputnik V proti covidu-19.

Avifavir mají už nyní k dispozici Bělorusko, Bolívie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Turkmenistán a Uzbekistán, tedy vesměs státy bıvalého Sovětského svazu. Nyní k nim v Evropě přibude Slovensko, Srbsko a Bulharsko. Z dalších vıznamnıch zemí, které lék obdrží, RDIF jmenoval Brazílii, Saúdskou Arábii či Jihoafrickou republiku.

RDIF uvádí, že léky vyrobené na bázi favipiraviru jsou třikrát až čtyřikrát levnější než remdesivir, kterı jako přípravek pro léčbu pacientů se závažnım průběhem covidu-19 minulı tıden doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).