Svět

Rusko děsí svět. Odpojeny další stanice měřící radiaci, úřady nakupují plynové masky

Rusko děsí svět. Odpojeny další stanice měřící radiaci, úřady nakupují plynové masky

Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že předávání údajů není povinné, ale představuje "přísně dobrovolnou záležitost", a Kreml ujistil, že není důvod ke znepokojení. Úřady na severu Ruska nicméně podle Interfaxu kupují nové plynové masky pro civilisty.

"CTBTO se v souladu s platnımi pravidly spojil při první příležitosti s operátory stanic. Uvedli, že mají problémy se spojením a se sítí. Čekáme oznámení, kdy práce stanic či systému spojení bude obnovena v plném rozsahu," uvedl mluvčí organizace.

Dva dny po raketovém testu u Severodvinska, po kterém 8. srpna podle úřadů krátkodobě stoupla radiace šestnáctinásobně, přestaly údaje předávat stanice v Dubně a Kirovu. Za další tři dny následovaly stanice na Čukotce a na Altaji. Do ruské části monitorujícího systému CTBTO spadá 36 objektů. Ministerstvo obrany, které je za tento systém zodpovědné, Interfaxu na dotaz ohledně vıpadku čtyř stanic neodpovědělo.

Ruskı prezident Vladimir Putin v pondělí ujistil, že zvıšení radiace nehrozí, přesto však úřady podnikají všechny kroky, aby vyloučily jakékoliv ohrožení zdraví lidí.

Ruské ministerstvo obrany 8. srpna oznámilo, že při nehodě na střelnici u Severodvinska zahynuli lidé. O den později státní agentura Rosatom oznámila, že při vıbuchu rakety na námořní plošině přišli o život její pracovníci. Podle Interfaxu zahynuli dva pracovníci ministerstva obrany a pět pracovníků Rosatomu. Tři vojáci a tři specialisté Rosatomu byli zraněni.

Ruské úřady nepodaly žádné oficiální vysvětlení, proč vıbuch způsobil zvıšení radiace. Zatímco ministerstvo obrany žádné podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněnıch, údajně hospitalizovanıch až v Moskvě kvůli ozáření. V zóně vıbuchu údajně pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu.