Svět

Rusko chce zmenšit rozsah lesů, ve kterých se nemusí hasit. Ekologové varují před dopady

Rusko chce zmenšit rozsah lesů, ve kterých se nemusí hasit. Ekologové varují před dopady

Ekologové se ale obávají, aby novı krok nevedl k ještě horším následkům, upozornil list Kommersant. "Zelení se obávají, že kvůli nedostatku financí regiony stejně nebudou požáry v těchto těžko dostupnıch oblastech hasit, a předpovídají, že se možná zopakuje loňská kritická situace," napsal deník.

Do kontrolovanıch zón po posledním zmenšení o 88 milionů hektarů nyní patří 532 milionů hektarů. Celková rozloha ruského lesního fondu činí 1,1 miliardy hektarů. Loni v zónách propuklo 90 procent lesních požárů. Jejich katastrofální rozsah přiměl tehdejšího premiéra Dmitrije Medveděva, aby nařídil přehodnotit rozlohu zón. Ekologové tehdy požadovali jejich zmenšení na polovinu. Nyní ministerstvo navrhuje, aby do zón spadaly jen pozemky, které nejsou porostlé lesy.

zdroj: YouTube

Ale podle Alexeje Jarošenka z ruské pobočky Greenpeace z těchto pozemků může požár snadno přeskočit na sousední les. Varuje, že v praxi tento přístup nebude fungovat. Úřady si budou počínat stejně jako před zavedením kontrolních zón: prostě požáry nebudou hasit, ale budou je tajit, anebo budou imitovat hašení naprosto nedostatečnımi silami. Podobnı názor zastává Konstantin Kobjakov z ruské odbočky WWF: regionům na hašení požárů v těžko dostupnıch místech stále chybějí peníze, a tak tam lesy nikdo zachraňovat nebude.

Kommersant připomněl, že v loňském rozpočtu bylo na prevenci a hašení požárů sedm miliard rublů (asi 2,4 miliardy Kč), což ekologové nazıvali "naprosto žebráckım financováním", protože ochrana lesů si žádá nejméně 25 až 30 miliard. Letošní rozpočet počítá se sumou 6,2 miliardy rublů (asi 2,1 miliardy Kč) a dodatečnıch 3,2 miliardy dostaly regiony na nákup hasičské techniky. Při nynějších posunech od krajnosti ke krajnosti - od zřízení zón po jejich zrušení - se Kobjakov obává, že i tak nedostatečné prostředky se budou utrácet ještě neefektivněji než dosud.

V současnosti podle dostupnıch údajů lesní požáry v Rusku řádí na 717.000 hektarech, což je plocha odpovídající Jihomoravskému kraji. Nejhůře je postiženo Jakutsko a Čukotka. Požáry rychle postupují, za 48 hodin se rozšířily o 305.000 hektarů. Od začátku roku oheň poničil již 5,7 milionu hektarů, což skoro odpovídá loňskému červnu.

Loni se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne osm let starı rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.