Svět

Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

Gabyšev se poprvé na pochod proti Putinovi vydal v březnu. Měl v úmyslu urazit 8000 kilometrů a do hlavního města dojít v roce 2021. O Putinovi po cestě hovořil jako o démonovi. V září byl zatčen a čekalo ho psychiatrické vyšetření.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) dospěli psychiatři v Jakutsku k názoru, že Gabyšev je duševně nestabilní a neodpovídá za své činy. Gabyševovi právníci s tím nesouhlasili a požádali o vyšetření nezávislımi odborníky. Advokáti se obávali, že jejich klient bude podroben nucené léčbě. Nezávislí experti se domnívají, že Gabyšev je duševně v pořádku a nepotřebuje se léčit na psychiatrické klinice. Muž nebyl z ničeho obviněn.

Při první cestě Gabyševova "sláva" postupně rostla a o šamana se zajímalo stále více lidí. Když v červenci dorazil do jihoruské Čity, sešlo se tam s heslem Rusko bez Putina na 700 lidí. Gabyšev tehdy prohlásil: "Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon. Nařídil mi vyhnat ho."

Gabyševa sleduje web Pravozaščita, kterı zatím jeho poslední akci zaznamenal 8. prosince, kdy se muž vydal znovu na cestu do Moskvy, byť v Jakutsku nedávno bylo minus 44 stupňů. Podle RFE/RL s ním tentokrát vyšli dva další muži a skupina měla čtyři psy.