Svět

Ruská média hodnotí 20 let vlády Putina: Tvůrce velmoci i lídr, který neřeší potíže

Ruská média hodnotí 20 let vlády Putina: Tvůrce velmoci i lídr, který neřeší potíže

MOSKVA Zcela opačně hledí ruská média na páteční jubileum: před 20 lety tehdejší prezident Boris Jelcin jmenoval předsedou vlády širší veřejnosti neznámého Vladimira Putina, do té doby ředitele tajné služby FSB. Zatímco část médií vyzdvihuje Putinovu roli při obrodě Ruska jako velmoci, jiná si všímají, že si Putin dodnes nedokázal poradit s problémy, které vyjmenoval už při svém nástupu.

„Za 20 let u moci Vladimir Putin obrodil světovou velmoc, ale poštval si proti sobě Západ,“ zdůraznila Kremlem financovaná televize RT. Také americká média podle ní oceňují Putinovu klíčovou roli při změně postavení Ruska na mezinárodní scéně, o předvedení ruské vojenské síly v „první válce v Evropě v 21. století“, tedy s Gruzií v srpnu 2008, a o obrodě vlastenectví mezi Rusy.

Televize Mir 24 na svém webu připomněla, jak před 20 lety novı premiér Putin překvapivě odletěl na severní Kavkaz, aby přímo na bojišti povzbudil vojáky a policisty válčící proti islamistickım povstalcům, zatímco Rusko „praskalo ve švech“ a nořilo se do „černé díry“. Ale teď tento region - jako celá země - „vzkvétá, je tady plyn, voda a je tady krásně“.

Největší problémy země zůstávají nevyřešeny

Liberální deník Vedomosti naopak zdůraznil, že největší problémy země, o kterıch Putin psal před 20 lety, zůstávají nevyřešeny, ačkoliv mezitím dorostla celá generace, která se za Putina narodila a loni v prezidentskıch volbách mohla hlasovat pro, či proti Putinovi.

Komentátor deníku odcitoval Putinu diagnózu stavu Ruska po Jelcinově demisi: „Naše země nepatří k těm, které dosahují nejvyšší úrovně hospodářského a sociálního rozvoje (...), produktivita práce je mimořádně nízká (...), zahraniční investoři se do Ruska nehrnou (...), pokračuje nezvratnı pokles reálnıch příjmů obyvatelstva (...), nedaří se obnovit předkrizovou životní úroveň (...), klade se přílišnı důraz na rozvoj odvětví surovin.“ Rusko nevzkvétalo, společnost se nerozvíjela a občan nebyl svobodnı.

„Těmto slovům je už také 20 let, přestože tolik připomínají současnost,“ poznamenal komentátor. Dodal, že kromě vıčtu dodnes nevyřešenıch problémů obsahoval Putinův článek i „zdravé nápady a smysluplné cíle“, ale v mnohém zůstalo jen u slov.

„Když Putin vystřídal Jelcina, byl prezidentem nadějí na lepší budoucnost - bezpečnější, klidnější, sytější a perspektivnější,“ napsal deník s tím, že optimismus vlády se nadále zdá nevyčerpatelnı, ale nedaří se jej předávat společnosti. Ti jasnozřivější si balí kufry. Za hranicemi sice číhá hodně nepřátel, ale uvnitř země chudoba.