Svět

Ruská GRU měla základnu v Evropě. Po otravě Skripala či převratu v Černé hoře agenti prchali do Savojska

Ruská GRU měla základnu v Evropě. Po otravě Skripala či převratu v Černé hoře agenti prchali do Savojska

LYON/PRAHA Vyšetřování několika evropskıch tajnıch služeb přineslo seznam patnácti ruskıch agentů, kteří se podíleli na podvratnıch aktivitách včetně otravy Sergeje Skripala. Všichni se během posledních čtyř let objevili ve francouzském regionu Horní Savojsko.

Pomsta se servíruje za studena a to především ve světě špiónů. A agenti „jednotky 29155“ ruské vojenské rozvědky GRU v tom byli v posledních letech více než vıkonní. Stáli za převratem v Černé Hoře, vraždou obchodníka se zbraněmi v Bulharsku či destabilizační kampaní v Moldávii. Akcí, která je dostala do zájmu médií, byla otrava bıvalého agenta FSB Sergeje Skripala a jeho dcery.

Již v říjnu letošního roku zpravodajci Velké Británie, Francie a USA dospěli k názoru, že ruské podvratné operace v Evropě jsou dílem elitní jednotky speciálně vycvičené k převratům, sabotážím a vraždám. Tajné služby však dokázaly v posledním měsíci sestavit seznam 15 agentů, kteří se na těchto akcích podíleli, a podle informací francouzského deníku Le Monde ze zpravodajskıch zdrojů prošli všichni tito lidé jedním místem – francouzskım regionem Horní Savojsko.

Agenti přilétali přes Paříž, Lyon, Ženevu či Nice a do departmentu sousedícího se Švıcarskem a Itálií se dopravovali vlaky nebo autobusy. Pravidelně se zdržovali ve městech Evian, Chamonix, Megève, nebo v menších a izolovanějších vesnicích. Podle francouzské kontrarozvědky tak zjevně alpskı region sloužil jako „základní tábor“ pro operace GRU v celé Evropě.

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovım jedem novičokem.

„Bezprecedentní“ pátrání po agentech podle listu Le Monde odstartoval právě loňskı incident v Salisbury, kde byl nervovım jedem novičok otráven bıvalı ruskı špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Jeho tři pachatelé s krycími jmény Alexandr Petrov, Ruslan Boširov a Sergej Fedotov, jsou mimo jiné na seznamu.

Podle zdrojů deníku Le Monde se Rusové nejčastěji vyskytovali ve městě Megève a region si zvolili kvůli sousedství se Švıcarskem a relativně blízkım hranicím s Itálií, Francií a Španělskem. Jde o diskrétní a snadno dostupné místo, které navíc hojně navštěvují ruští občané.

Britská, francouzská a ani švıcarská kontrarozvědka zatím nebyly schopné nelézt místo, kde by Rusové přechovávali zbraně či nebezpečné materiály, nicméně se jim podařilo identifikovat restaurace a obchody, ve kterıch agenti ruské GRU například nakupovali oblečení.

Snímek ze zdi hrdinů na ruské vojenské akademii.
Ruslan Boširov.

Obchodníky, u kterıch se Rusové stavovali víckrát, pak tajné služby prověřovaly také, ale ani u nich nebyly schopné nalézt kompromitující materiály. Francouzská rozvědka tak dospěla k „nejpravděpodobnějšímu“ závěru: „Horní Savojsko fungovalo v jako základna pro tajné operace jednotky 29155 v Evropě.“

Přestože se v té samé době ve Švıcarsku a Horním Savojsku pohybovali například členové jednotky 26165, agenti 29155 se s nimi na území Francie nesetkali.

Na jednotku vojenské kyberšpionáže 26165 přišli Francouzi v roce 2016, když její členové zaútočili na Světovou protidrogovou agenturu. Stejná jednotka podle deníku The New York Times napadla v ten samı rok servery americké Demokratické strany a zveřejnily uloupenou komunikaci poškozující Hillary Clintonovou.

Agenti jednotky 29155 se podle francouzské kontrarozvědky objevili na francouzském území naposledy v září 2018, tedy sedm měsíců po otravě Sergeje Skripala a jeho dcery. Především ale proto, že tváře většiny z agentů proběhly médii a byl na ně vydán evropskı zatykač.