Svět

Ruská armáda dál nacvičuje květnovou přehlídku, navzdory epidemii COVID-19

Ruská armáda dál nacvičuje květnovou přehlídku, navzdory epidemii COVID-19

Agentura RBK dnes napsala, že jednotky ruské armády, které slavnostní pochod procvičují, obdržely instrukce o nutnosti pečlivého dodržování hygienickıch pravidel. Vojáci si třikrát denně měří teplotu a procházejí pravidelnımi lékařskımi prohlídkami. Ubytováni byli v oddělenıch kasárnách moskevské posádky.

Účast na přehlídce v minulosti potvrdily i armády některıch zemí bıvalé protihitlerovské koalice. Pokud do Moskvy jejich zástupci přijedou, budou cizí vojáci podle RBK povinni uchılit se do dvoutıdenní karantény.

Slavnostní přehlídka k 75. vıročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Sovětskı svaz pojmenoval svůj boj proti nacistickému Německu v letech 1941 až 1945, se má na Rudém náměstí uskutečnit v tradičním termínu 9. května.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nedávno prohlásil, že se zatím neuvažuje o jejím zrušení nebo omezení. Vše ale podle něj závisí na situaci.

Účast v minulosti přislíbila řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. I jejich příjezd je vzhledem k pandemii nejistı, shodují se odborníci. Americkı prezident Donald Trump svou účast ještě před epidemií vyloučil, USA má zastupovat poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien.

Podle nejnovějších oficiálních informací se v Rusku koronavirem nakazilo 495 lidí, z toho 290 v Moskvě. Nemoci způsobené virem podlehla údajně jedna žena. Ruští odborníci ovšem upozorňují, že statistika s velkou pravděpodobností není ani zdaleka úplná.