Svět

Rumunský premiér neměl roušku a kouřil. Musel zaplatit pokutu ve výši 17 tisíc korun

Rumunský premiér neměl roušku a kouřil. Musel zaplatit pokutu ve výši 17 tisíc korun

Bukurešť Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17 000 korun), protože porušil preventivní opatření, která přitom kvůli šíření koronavirové infekce schválil jeho kabinet. Neměl na obličeji roušku a navíc kouřil v uzavřeném prostoru. Informovala o tom agentura Agerpres.

Na sociálních sítích se objevil snímek, na němž je vidět, jak premiér sedí ve své kanceláři u stolu s několika dalšími členy vlády a pokuřuje. Přitom žádnı z přítomnıch nemá nasazenou roušku, všichni ji mají položenou na stole.

Orban následně porušení stanovenıch pravidel přiznal. Na vysvětlenou dodal, že se s několika ministry sešli u něj v kanceláři po dlouhém pracovním dni 25. května, kdy měl 57. narozeniny.

„Předseda vlády zná předpisy, které musejí respektovat všichni občané bez ohledu na své postavení. Jestliže je zákon porušen, pak musejí následovat sankce,“ citoval Agerpres z premiérova prohlášení.

Po dva měsíce trvajícím nouzovém stavu vláda v zemi 15. května zavedla stav pohotovosti s mírnějšími omezujícími opatřeními. Stále je přitom povinné nošení roušek ve veřejné dopravě a v uzavřenıch místnostech. Kouření uvnitř budov je v Rumunsku zakázané od roku 2016.

Rumunské zdravotnické orgány v sobotu uvedly, že od začátku epidemie nemoci covid-19 registrovaly 19.133 případů nákazy koronavirem. Z toho 1253 pacientů zemřelo.