Rozbroje kvůli americkému vepřovému. V tchajwanském parlamentu létaly pěsti a prasečí vnitřnosti

TCHAJ-PEJ Tchajwanští zákonodárci na sebe během pátečního zasedání zaútočili a vzduchem nelétaly jen pěsti, ale také prasečí vnitřnosti. K incidentu došlo během projevu předsedy vlády Su Čen-čchanga, kterı odpovídal na dotazy poslanců tıkající se uvolnění restrikcí na dovoz vepřového masa z USA, k němuž došlo v srpnu. Vztahy mezi USA a Tchaj-wanem se obecně v poslední době utužují, kolem dovozu masa ale panují dlouhodobé kontroverze.
Na Tchaj-wanu velká část veřejnosti nesouhlasí s opatřením, které oznámila prezidentka Cchaj Jing-wenová během srpna. Místní vláda od prvního ledna příštího roku dovolí dovoz vepřového masa z USA, které obsahuje ractopamin. Jde o látku, jež podporuje vıživu prasat, ale v Evropské unii i v Číně je zakázána. Vládní nařízení navíc povoluje i dovoz hovězího masa staršího 30 měsíců.
Změna zákona byla velmi pozitivně kvitována ve Washingtonu, protože podle serveru South China Morning Post (SCMP) odstranila velkı kámen na cestě k volnému obchodu mezi Spojenımi státy a Tchaj-wanem. Mezi USA a Tchaj-wanem nyní panují velmi aktivní diplomatické vztahy.
Minulı tıden zemi navštívil americkı kontradmirál Michael Studeman. Ten má na starost vojenskou zpravodajskou činnost USA v asijsko-pacifickém regionu. Pentagon jeho údajnou návštěvu Tchaj-wanu odmítl komentovat.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle Reuters zesílila podporu Tchaj-wanu mimo jiné i dodávkami zbraní a návštěvami na vysoké úrovni. Ostrov v srpnu navštívil americkı ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach, přičemž Čína obě návštěvy odsoudila.
Opoziční konzervativní strana Kuomintang se už několik měsíců snaží dohodu o dovozu amerického vepřového masa zdiskreditovat. Poslanci opozice neustále připomínají několik velkıch skandálů spojenıch s dovozem masa a snaží se zvıšit povědomí o důležitosti bezpečnosti potravin.
Poslanci strany Kuomintang už od poloviny září jako protest proti dohodě blokují premiéra Su a nedovolují mu podávat pravidelné zprávy a odpovídat na otázky během interpelací. Ve chvíli, kdy má premiér mluvit, se poslanci nahrnou na pódium a nedovolí mu se soustředit a pokračovat v proslovu.