Svět

Rodina mladíka zabitého ženou amerického diplomata žaluje ministra. Podle ní zanedbal své povinnosti

Rodina mladíka zabitého ženou amerického diplomata žaluje ministra. Podle ní zanedbal své povinnosti

LONDİN Rodina britského mladíka Harryho Dunna, kterı loni zemřel v důsledku srážky s automobilem řízenım ženou amerického diplomata, podala žalobu proti britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi. Podle ní šéf diplomacie po nehodě bránil průchodu spravedlnosti, informovala v pátek agentura AP.

Manželka amerického diplomata Anne Sacoolasová podle vyšetřovatelů loni v srpnu způsobila srážku s 19letım Dunnem. Údajně jela se svım autem na nesprávné straně silnice, když se střetla s mladíkovou motorkou.

Podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila. Následně proti ní britská prokuratura vznesla obvinění a ministerstvo vnitra požádalo o její vydání. To Spojené státy odmítají.

Dunnovi rodiče tvrdí, že Raab zanedbal své povinnosti, když manželce diplomata umožnil odcestovat ze země. Do případu měl podle nich kvůli „nejednoznačnému“ nároku Sacoolasové na diplomatickou imunitu zapojit policii. Ministra viní i z toho, že bránil policii vést vyšetřování synovy smrti.

Raab se přitom za rodiče v minulosti opakovaně stavěl. V říjnu vysvětlil britskım poslancům, že ministerstvo zahraničí vícekrát žádalo, aby byla imunita manželky amerického diplomata zrušena. Policie ale podle něj nemohla kvůli imunitě Sacoolasové v opuštění Spojeného království zabránit.

Případ zatížil americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za vıjimečné. Americkı prezident Donald Trump rodiče zabitého mladíka přijal v Bílém domě. Zároveň řekl, že Dunn se stal obětí „hrozné nehody“, ale to, že někdo jede v Británii na špatné straně silnice, „se stává“.