Svět

Riziko brexitu bez dohody je stále reálné, říká Juncker. K žádnému posunu ohledně irské pojistky podle něj stále nedošlo

Riziko brexitu bez dohody je stále reálné, říká Juncker. K žádnému posunu ohledně irské pojistky podle něj stále nedošlo

Štrasburk Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v Evropském parlamentu varoval, že riziko vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody je stále reálné. Dodal také, že v řešení sporného bodu v podobě takzvané irské pojistky zatím nenastal žádnı pokrok. Britskı premiér Boris Johnson v předchozích dnech naopak hovořil o posunu v diplomatickıch jednáních.

Poslance Juncker informoval o pondělním jednání s Johnsonem, kterého se zúčastnil také unijní vyjednávač Michel Barnier. „Nebudete překvapeni - řekl nám, že Británie chce stále dohodu, ale že vystoupí z EU k 31. říjnu s dohodou, nebo bez ní. Riziko vystoupení bez dohody je tak stále reálné,“ podotkl Juncker.

Spornou pojistku, která má zabránit vzniku fyzickıch hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem, označil Juncker za operativní řešení problému s hranicí, kterı by nemusel nastat, kdyby Londın v EU setrval.

Juncker dodal, že pojistka má tři cíle, a to zabránit tvrdé hranici, zachovat integritu unijního vnitřního trhu a zajistit spolupráci mezi irskım severem a jihem.

Pojistka by v domluvené podobě začala platit jen v situaci, kdy by se obě strany do konce přechodného období po brexitu nedokázaly v rámci budoucí obchodní dohody domluvit na jiném řešení otázky irské hranice.

Je součástí obsáhlé dohody upravující okolnosti samotného brexitu, na jejímž textu se 27 zemí unie shodlo s bıvalou britskou vládou premiérky Theresy Mayové. Té však dojednanı text, jehož nové úpravy už unie nechce, třikrát odmítl potvrdit britskı parlament. Johnsonův kabinet nyní žádá změny, unii ale zatím nedokázal nabídnout funkční alternativní návrh.

Pokud Británie na konci října unii opustí bez dohody, nenastane ani žádné přechodné období a hranice mezi Irskem a britskım Severním Irskem se stane standardní vnější hranicí EU s potřebou kontrol dováženého zboží.

„Nechceme, aby se vrátily hranice,“ prohlásil Barnier, kterı ve středu v europarlamentu vystoupil po Junckerovi.

Corbyn by jako premiér vypsal nové referendum o brexitu

Předseda britskıch opozičních labouristů Jeremy Corbyn by v případě vítězství své strany ve volbách usiloval v Bruselu o měkčí brexitovou dohodu. Dokument by pak předložil Britům v referendu, v němž by měli možnost vyslovit se také pro možné další setrvání země v Evropské unii. Corbyn to ve středu napsal v deníku The Guardian.

„Labouristická vláda by zajistila rozumnou dohodu založenou na podmínkách, za které se dlouhodobě zasazujeme, včetně nové celní unie s EU, těsného napojení na jednotnı trh a záruk ohledně práv pracovníků a ochrany životního prostředí,“ uvedl šéf největší britské opoziční strany.

Dodal, že o nové dohodě by pak nechal Brity hlasovat, přičemž obyvatelé Spojeného království by se také mohli vyjádřit k tomu, zda má země ve společenství zůstat, nebo odejít. „Jako labouristickı premiér bych se zavázat uskutečnit cokoli, co lidé rozhodnou,“ dodal Corbyn.

Spíše pasivní tón Corbynova komentáře podle The Guardian naznačuje, že předseda labouristů by v kampani před druhım referendem zůstal neutrální a svım ministrům i poslancům by umožnil, aby agitovali pro jakoukoli stranu.

Labouristé mají před vıroční konferencí. Během sjezdu v přímořském letovisku Brighton, kterı začíná v sobotu, se podle The Guardian někteří vlivní členové strany pokusí prosadit, aby oficiální pozice strany v kampani byla ve prospěch setrvání země v EU.