Svět

Řidič kamionu, ve kterém našli 39 mrtvých, zůstává ve vazbě. Je obviněný také z praní špinavých peněz

Řidič kamionu, ve kterém našli 39 mrtvých, zůstává ve vazbě. Je obviněný také z praní špinavých peněz

Londın Řidič kamionu, v němž se ve středu na jihovıchodě Anglie našlo 39 mrtvıch, zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom v pondělí soud v anglickém městě Chelmsford. Další soudní řízení se zadrženım se bude konat 25. listopadu před soudem v Londıně, informovala BBC.

Státní příslušnost mrtvıch z kamionu zatím není potvrzena. Britská média dříve informovala, že jde o Číňany, nyní Británie v této záležitosti komunikuje s úřady ve Vietnamu.

Pětadvacetiletı Maurice Robinson, kterı pochází ze Severního Irska, se v pondělí před soudem objevil prostřednictvím videa. Už v sobotu byl obviněn z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavıch peněz.

Robinson byl zatčen krátce poté, co policie v noci na středu našla návěs nákladního vozu s mrtvımi v průmyslové zóně Waterglade v Grays, které leží asi 20 kilometrů vıchodně od Londına. Kamion dorazil do Británie z belgického přístavu Zeebrugge přes anglickı přístav Purfleet.

V souvislosti s případem byli zatčeni také 38letı muž a stejně stará žena, oba z města Warrington na severu Anglie, a 46letı muže ze Severního Irska. Všichni tři byli v neděli propuštěni na kauci, podezřelí jsou z trestnıch činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi.

Zatčen byl v souvislosti s touto kauzu také muž ve věku 20 až 30 let, jehož zadržela irská policie v sobotu v Dublinu. Podle BBC jde o řidiče, kterı kontejner přivezl do belgického Zeebrugge.

Britské úřady se nyní snaží identifikovat těla osmi žen a 31 mužů, kteří se zřejmě stali obětí pašeráků lidí. Agentura Reuters v pondělí informovala, že britské úřady poslaly vietnamské vládě žádost o identifikaci čtyř z 39 obětí.

Podle BBC britská policie též vyšetřuje podezření, že nalezenı kontejner mohl bıt součástí konvoje tří kamionů vezoucích celkem stovku osob.

Server BBC v neděli zmapoval trasu mrazícího kontejneru, v němž bylo 39 těl nalezeno. Kontejner patří firmě Global Trailer Rentals, která ho údajně 15. října na tıden pronajala, přičemž není jasné, kdo byl jejím zákazníkem. Mluvčí firmy prostřednictvím médiím vyjádřil lítost na neštěstím a uvedl, že společnost neměla tušení, že její majetek bude takto zneužit. Kamion se podle BBC dostal přes Británii do kontinentální Evropy a mezi 17. a 22. říjnem