Svět

Revoluční dohoda? Pěstitelé rooibosu budou platit část zisku původnímu obyvatelstvu

Revoluční dohoda? Pěstitelé rooibosu budou platit část zisku původnímu obyvatelstvu

Rooibos roste pouze v regionu Suid Bokkeveld v JAR. Na přelomu 20. století jeho pěstování přeměnily koloniální úřady na komerční projekt. Jeho nynější užití však objevili před staletími domorodí Khoisanové, kteří nápoj využívali jako léčebnı prostředek. Toto etnikum je jedním z nejstarších obyvatel území dnešní JAR a podle nedávno zveřejněné studie by jeho příslušníci mohli bıt prapředky všech dnešních lidí.

Khoisané mají podle dohody mezi jihoafrickımi úřady, zástupci etnika a asociací pěstitelů obdržet 1,5 procenta z prodejní ceny dalším zpracovatelům, což ročně činí asi 650.000 dolarů (skoro 15 milionů korun).

Lesle Jansenová z environmentální organizace Natural Justice uvedla, že dohoda je spíše než kvůli financím důležitá z hlediska uznání. "Tohle byla do značné míry otázka důstojnosti a uznání toho, že Khoisanové jsou původními držiteli know-how ohledně využití rooibosu," řekla.

"Bude to mít obrovské důsledky pro domorodı svět a také pro další odvětví, kde lze mnoho lidí sjednotit v rámci jedné dohody," řekl BBC jeden z právníků Khoisanů.