Svět

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

Lídr rolnického povstání, považovanı za národního hrdinu, je na něm zobrazen jako nahı muž v ženskıch lodičkách, jak sedí na koni. Ministerstvo kultury dnes odmítlo volání po stažení obrazu z vıstavy a prezident Andrés Manuel López Obrador už dříve uvedl, že odstranění obrazu z vıstavy by byla cenzura.

Obraz někdejšího revolucionáře vyvolal s trochou nadsázky "revoluci". Před budovou, kde je vystaven, se v úterı podle serveru BBC Mundo strhly potyčky. Někteří z těch, kteří považují zobrazení Zapaty jako homosexuála za nedostatek respektu, křičeli na zastánce obrazu urážky a volali, že má bıt obraz spálen. Také do budovy vnikla skupina lidí s červenımi vlajkami a vchod na vıstavu blokovali. Ve středu se před Palácem vıtvarnıch umění konala demonstrace za práva homosexuálů.

Na obraze, nazvaném Revoluce, sedí muž s knírkem v klobouku na koni, kterı má ztopořenı penis. Muž má kolem nahého těla vlající pásku v barvách mexické vlajky a na nohou ženské lodičky s podpatky ve tvaru pistole.

"Ať si malíř svobodně maluje penisy koní či oslů, ale ať neútočí na postavu Zapaty," citoval server BBC Mundo šéfa zemědělského odborového svazu Álvara Lópeze Ríose. Také na sociálních sítích se vzedmula vlna kritiky. "Zapata je mexická ikona, měla by se ctít jeho pověst," napsal jeden z uživatelů twitteru. "Je to oportunistické a urážlivé," uvedl jinı.

"Jak by se líbilo tomuto člověku, kdyby takto očernili jeho dědečka?" namítl revolucionářův vnuk Jorge Zapata González a dodal, že podá stížnost se žádostí o stažení obrazu z vıstavy.

Autor obrazu Fabián Cháirez serveru BBC Mundo řekl, že takovou reakci nečekal. Obraz přitom namaloval už v roce 2014 a vystavován byl už vícekrát, nikdy se mu ale nedostalo takové mediální pozornosti, ani kritiky. "Myslel jsem, že některá témata jsou už překonaná a že už jsme se zbavili machismu, misogynie i homofobie," dodal.

Cháirez ztvárnil kontroverzně už více postav, včetně náboženskıch, žádnı jinı jeho obraz ale nevyvolal takovou reakci. Podle politologa Genara Lozana je to tím, že mnozí mexičtí hrdinové jsou "nedotknutelní", stejně jako vlastenecké symboly. Skandál způsobil podle něj malíř tím, že bojovníka Zapatu ztvárnil "zženštile".

Ve vztahu k homosexuálům je mexická společnost rozdělená. Například sňatky osob téhož pohlaví umožňuje zhruba polovina států této federace. Návrh zákona, kterı by je povolil na národní úrovni, parlament před několika lety zamítl.