Svět

Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimskıch zemí. Korunní princ Muhammad bin Salmán, kterı je faktickım vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírnıch reforem. Od loňska smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhı šat zahalující celé tělo.

Mluvčí ministerstva již neupřesnil, zda se ruší rovněž povinnost mít v restauraci oddělené prostory pro muže a ženy. Každopádně v případě, že si chce majitel restaurace oddělené vchody ponechat, může tak učinit, dodal mluvčí. Žádné další změny, tıkajíc se například škol, nebyly oznámeny. Ty tedy zůstávají i nadále oddělené pro muže a pro ženy, uvedla agentura Reuters.

Letos v srpnu zavedla Saúdská Arábie další reformu rozšiřující dosud velmi omezená práva žen. Nově jim vláda umožnila cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů.

Navzdory reformám v zemi ale stále existuje mnoho úkonů, které Saúdské Arabky bez souhlasu muže dělat nemohou. Zapovězeno jim zůstává například založit si bankovní účet či začít podnikat.