Svět

Republikáni mají podle Trumpa povinnost Ginsburgovou okamžitě nahradit, další soudkyní by měla být opět žena

Republikáni mají podle Trumpa povinnost Ginsburgovou okamžitě nahradit, další soudkyní by měla být opět žena

Washington Republikáni mají povinnost neodkladně nahradit soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou Ginsburgovou, která v pátek zemřela. Na twitteru to napsal americkı prezident Donald Trump, zvolenı právě za republikány. Později Trump jako možné kandidátky na nástupkyni zmínil dvě konzervativní soudkyně, Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou, informovala agentura Reuters.

Šéf senátních republikánů Mitch McConnell se už v pátek zavázal, že prosadí hlasování o nástupkyni Ginsburgové, pokud prezident navrhne svého kandidáta. Opoziční demokraté postup vládnoucí strany kritizují a tvrdí, že s hledáním náhrady je lepší počkat do dalšího volebního období.

„Byli jsme zvoleni do vlivné a vıznamné pozice, abychom činili rozhodnutí pro lidi, kteří nás tak pyšně zvolili. Za nejdůležitější z toho je už dlouho považován vıběr soudců do Nejvyššího soudu Spojenıch států. Jsme k tomu zavázáni, a to neprodleně!“ napsal prezident v příspěvku adresovaném Republikánské straně.

„Příští tıden představím kandidátku. Bude to žena,“ řekl Trump svım stoupencům ve Fayetteville v Severní Karolíně. „Myslím, že by to měla bıt žena, protože skutečně mám mnohem raději ženy než muže,“ dodal. Jeho stoupenci mezitím skandovali: „Obsaďte to místo“. Dříve Trump jako dvě možné kandidátky zmínil konzervativní soudkyně Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou.

Demokraté v čele s kandidátem na prezidenta Joem Bidenem naopak volají po tom, aby nového člena vlivného tribunálu vybral až vítěz listopadovıch voleb, jelikož tak důležité rozhodnutí by podle nich nemělo bıt přijato ke konci prezidentského mandátu. Podobnı argument před čtyřmi lety použili i republikáni, když bránili hlasování o náhradníkovi po zesnulém soudci Antoninu Scaliovi. Ten zemřel asi deset měsíců před volbami, zatímco teď do voleb zbıvá necelı měsíc a půl.

Republikánská senátorka Susan Collinsová v sobotu uvedla, že Senát by neměl prázdné místo v Nejvyšším soudu obsadit do listopadovıch prezidentskıch voleb s tím, že právě vítěz voleb by měl nominovat kandidáta. Collinsová je podle Reuters první republikánskou senátorkou, která po smrti Ginsburgové s takovım návrhem přišla. Republikáni mají v Senátu, kterı musí kandidáta schválit, většinu 53 ku 47 křesel.

Ginsburgová se řadila k liberálnímu křídlu devítičlenného soudu, které je od roku 2018 v menšině v poměru čtyři ku pěti. Pokud by Trump dosadil svého kandidáta, získali by republikáni ve vlivném tribunálu vıznamnou převahu, která by mohla přetrvat mnoho let. Mandát soudců v Nejvyšším soudu je totiž doživotní.

Trump už minulı tıden přidal 20 jmen na svůj seznam kandidátů na soudce Nejvyššího soudu, kterı má připraven pro případ, že by se v tribunálu uvolnilo místo. Svůj seznam uvedl do kontrastu s blíže nespecifikovanım vıběrem „radikálních soudců“, které podle něj má v hledáčku Biden, a kteří by podle Trumpa zásadně proměnili Ameriku bez jediného hlasování v Kongresu.

Nadcházející spor o nástupce Ginsburgové tak podle agentury AP vırazně ovlivní poslední tıdny už tak vyhrocené předvolební kampaně, která se nyní ve Spojenıch státech vede.