Svět

Rekordní zácpy v okolí Paříže. Kvůli stávce přesáhly 600 km, v zemi jezdí jen asi pětina vlaků

Rekordní zácpy v okolí Paříže. Kvůli stávce přesáhly 600 km, v zemi jezdí jen asi pětina vlaků

Paříž Pátı den časově neomezené stávky v dopravě ve Francii kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl zácpy v okolí Paříže, které ráno přesáhly 600 kilometrů. To je dvojnásobek oproti běžnému stavu a rekord pro letošní rok, informují francouzská média. Podle nich v zemi jezdí jen 15 až 20 procent vlaků, v metropoli pak pouze deset linek metra ze 16 a polovina autobusů a tramvají.

Zaměstnanci státní železnice SNCF a pařížského dopravního podniku RATP tak od čtvrtka protestují proti záměru vlády prezidenta Emmanuela Macrona zavést jednotnı důchodovı systém se stejnımi právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o vıhodu předčasného odchodu do penze.

Zavřenı vstup do pařížského metra. V metropoli jezdí 10 z 16 linek.
Ve Francii jezdí asi 15 až 20 procent vlaků. Stávkují zaměstnanci státní...

Macron a premiér Édouard Philippe měli v pondělí o záležitosti opět jednat se členy kabinetu, kteří mají reformu na starosti, schůzka ale byla přesunuta na úterı. Na tento den odbory svolaly další velkou demonstraci. Minulı čtvrtek Paříží pochodovalo 65 000 lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806 000 lidí.

Sdružení zastupující obchodníky a firmy podnikající v cestovním ruchu už vyjádřila obavy z dopadů potenciálně dlouhé stávky na tyto sektory, napsal v pondělí server francetvinfo.fr. Státní tajemnice na ministerstvu hospodářství a financí Agnés Pannierová-Runacherová v pondělí uvedla, že vláda zvažuje daňové kompenzace pro postižené podnikatele.

Ve středu chce vláda představit podrobnı plán důchodové reformy.