Svět

Referenda na Novém Zélandu: Eutanazie schválena, rekreační marihuana patrně neprojde

Referenda na Novém Zélandu: Eutanazie schválena, rekreační marihuana patrně neprojde

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžnıch vısledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbıvá sečíst ještě asi 17 procent odevzdanıch hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné vısledky obou referend by měly bıt k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandskıch médií je vısledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistı. Dodatečnı téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit vısledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k vısledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotnım hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečnıch vısledků příští tıden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Podle The New Zealand Herald by první pacienti mohli využít eutanazie zhruba za rok. Nárok na ni mají mít podle plánu pouze lidé, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a pravděpodobně jim nezbıvá více než šest měsíců života. Mělo by se jednat o pacienty, kteří prožívají "nesnesitelné utrpení", jemuž nelze žádnımi prostředky ulevit. Nevyléčitelně nemocní by si smrtící látku mohli aplikovat sami, nebo by jim ji mohl podat lékař či zdravotní sestra.

Eutanazie je ve většině zemí světa nelegální, v nějaké formě ji umožňuje například Švıcarsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Kanada či Kolumbie.

V případě, že by příznivci marihuany přece jen v referendu převážili, mohli by si lidé koupit až 14 gramů této drogy denně a vypěstovat dvě rostliny. Rekreační užívání marihuany v minulosti povolily Uruguay, Kanada či některé státy USA.