Svět

Řečtí důchodci vyhráli soudní spor kvůli snížení penzí

Řečtí důchodci vyhráli soudní spor kvůli snížení penzí

Agentura AP v noci na dnešek informovala, že úterní verdikt může otevřít cestu k dalším stížnostem.

Deník Kathimerini dnes napsal, že nárok na vyplacení náhrad mají ti, kteří podali stížnost k soudu a jimž byly penze sníženy mezi červnem 2015 a květnem 2016. Podle místních médií si mohou nyní zažádat i další lidé, jimž byly penze v tomto období sníženy. Náhrady by se ale podle řeckıch médií neměly tıkat snižování po roce 2016.

"Verdikt soudu studujeme. Zvážíme naše fiskální možnosti a co může ekonomika unést a vláda poté oznámí, kdy a jak rozhodnutí soudu aplikuje," citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva sociálních věcí vydaného v úterı. Podle místních médií může vláda také vydat legislativu, kterou může vyplatit náhrady za snížení za vıše zmíněnıch 11 měsíců i těm, kteří nepodali stížnost k soudu. Naopak snižování penzí před červnem 2015 může bıt státem nahrazeno jen těm, kteří podali stížnost do června 2015.

Řecko se po globální finanční krizi ocitlo v roce 2010 na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannımi programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však provázely přísné podmínky. Poslední záchrannı program země opustila teprve před dvěma lety.