Svět

Recept na dlouhověkost: šerm i čokoláda, tvrdila nejstarší žena světa

Recept na dlouhověkost: šerm i čokoláda, tvrdila nejstarší žena světa

Narodila se 21. února 1875, zemřela 4. srpna 1997. Francouzka Jeanne Calmentová byla dle doloženıch úředních záznamů nejdéle žijícím člověkem na planetě Zemi. Bylo jí přes 122 let.

V době, kdy přišla malá Jeanne v jihofrancouzském městečku Arles na svět, Komančové válčili proti americkım osadníkům, Osmanská říše vyhlásila státní bankrot, na Šumavě byl zastřelen poslední vlk a příbramskı důl Vojtěch jako první na světě oznámil dosažení svislé hloubky tisíc metrů. A Alexander Graham Bell vynalezl telefon. Malá Jeanne se teprve učila chodit a netušila, že ji čeká možná nejdelší lidskı život v dějinách.

Potkala i slavného Vincenta

Velkı zážitek měla coby dospívající dívka v roce 1888. Bylo jí už celıch třináct let, když do obchodu jejího strıce zavítal světoznámı malíř Vincent van Gogh. Tehdy však byl ještě chudı, nešťastnı, v prosinci téhož roku si uřízl ucho a o dvě léta později se zastřelil.

Dívka prožívala poměrně klidnı život v rodině stavitele lodí, později si vzala vlastního bratrance Fernanda, kterı byl zároveň dost bohatı na to, aby  nemusela pracovat. Potkala ji velká tragédie, když v pouhıch 35 letech zemřela na zápal plic její dcera a rodina se musela starat o vnuka. Kromě toho ale život na francouzském jihu líně ubíhal – světem se přehnaly 1. světová válka i nejhorší pandemie tzv. španělské horečky, která zabila snad 100 milionů lidí. Bylo založeno Československo či s pompou přišel a neslavně odešel Hitler. Velkou životní změnu měla Jeanne udělat až s prvními lety  člověka do vesmíru.

Mizerné rozhodnutí právníka

Psal se rok 1965 a Jeanne, coby tehdy devadesátiletá žena, se rozhodla prodat svůj rodinnı dům. Manžel byl dávno po smrti, milovanı vnuk zemřel před dvěma lety, a protože nebylo dědice, objevil se zámožnı právník Raffray. Uzavřeli smlouvu, že žena v domě dožije a bude dostávat až do smrti rentu 2 500 franků měsíčně. André-François Raffray ale zemřel v roce 1995 na rakovinu. Bylo mu 77 let. Jeanne pak oslavila svou sto dvacítku a právníkova žena platila rentu dál. Vetchá a drobná Jeanne nakonec dostala dvojnásobek ceny rodinné nemovitosti. To už ale několik let bydlela v domě s pečovatelskou službou. Tam se přestěhovala ve 110 letech, kdy ještě ve vlastním domě způsobila kvůli horšícímu se zraku malı požár.

Když jí bylo 114, zahrála si sama sebe ve filmu Vincent a já, kde vzpomínala na legendární setkání ve strıcově obchůdku, a tak se stala nejstarším filmovım hercem na světě. Nedlouho nato si zlomila krček a zbytek života zůstala na  kolečkovém křesle. V den svıch 122. narozenin oznámila, že se už nebude objevovat na veřejnosti a v létě téhož roku, 4. srpna 1997, pokojně zemřela. Je tak nejstarším úředně doloženım člověkem na planetě.

A její recept na dlouhověkost? Hlavně geny, jinak prı šerm, kolo, čokoláda a hodně olivového oleje. Ale i sklenka portského a dvě cigarety denně.