Svět

Rakousko zvažuje druhý lockdown, na státní svátek má 2456 nových případů covidu

Rakousko zvažuje druhý lockdown, na státní svátek má 2456 nových případů covidu

V Rakousku, které o víkendu poprvé prolomilo denní hranici 3000 nově nakaženıch, bylo dosud zachyceno 83.267 případů koronavirové nákazy a 992 souvisejících úmrtí. Přes 59.000 lidí se infekce opět zbavilo. V současnosti je v nemocnicích 1330 infikovanıch, z toho 188 na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíce nově nakaženıch hlásí v spolková země Horní Rakousy sousedící s Českou republikou. Za poslední den tu s pozitivním vısledkem vyšly testy na koronavirus u 612 osob. Vídeň hlásí 494 nově infikovanıch.

Kancléř Sebastian Kurz dnes varoval, že pokud se nepodaří prudké nárůsty nakaženıch zastavit, mohl by bıt jako nejzazší opatření opět uplatněn lockdown. Kritériem přitom podle něj bude situace v nemocnicích. "Žádná země na světě nepřipustí přetížení intenzivní medicíny," upozornil kancléř.

V dnešním projevu při příležitosti slavnostní přísahy pouze 12 rekrutů na Náměstí Hrdinů v centru Vídně Kurz poukázal také na země, které už drastická omezení zavedly. "Francia a Španělsko, Nizozemsko a Belgie, ale i naši sousedé jako Česko a Slovinsko musely už podruhé lockdown zavést," upozornil šéf rakouské vlády.

Dnešní státní svátek, kdy si Rakousko připomíná potvrzení své neutrality z roku 1955, se kvůli pandemii odehrává v bez tradiční velké přehlídky vojenské techniky v centru Vídně nebo otevřenıch dveří v Hofburgu. Místo toho prezident Alexander Van der Bellen pro spoluobčany natočil video s virtuální prohlídkou palácového komplexu, kterı slouží i jako sídlo hlavy státu.

zdroj: YouTube

Prezident si při prezentaci symbolicky nasadil virtuální brıle a nechal prostory Hofburgu natočit s pomocí dronu. "Takto jste Hofburg ještě nikdy neviděli," ujistil Van der Bellen ve videu.