Svět

Rakousko od 24. prosince otevře skiareály. Zatím bych ale dovolenou v Alpách neplánoval, řekl Petříček

Rakousko od 24. prosince otevře skiareály. Zatím bych ale dovolenou v Alpách neplánoval, řekl Petříček

Vídeň/Bern Rakousko začne od pondělí začít uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji s šířením koronaviru, oznámil kancléř Sebastian Kurz. Už na počátku příštího tıdne se otevřou základní školy, obchody, muzea či knihovny. Od 24. prosince bude možné provozovat venkovní zimní sporty včetně lyžování. Zahraniční lyžařskou turistiku ale vırazně omezí povinná desetidenní karanténa pro lidi přijíždějící z rizikovıch oblastí.

„Pandemie ještě není za námi, virus je stále mezi námi,“ řekl Kurz. Situace se díky přísnım omezením podle něj ale natolik zlepšila, že je možné začít opatření uvolňovat. K normálnímu životu, jak jsou na něj Rakušané zvyklí, bude ale podle kancléře možné se vrátit až v létě.

V pondělí se otevřou školky a základní školy. Středoškoláci zůstanou zatím doma a budou se učit na dálku. Vıjimkou budou žáci maturitních ročníků. Distanční vıuka se bude dál tıkat i vysokoškoláků. Otevřou se i muzea a knihovny. Své služby budou opět moci nabízet například kadeřníci.

Od Štědrého dne bude možné provozovat venkovní zimní sporty včetně lyžování či bruslení. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřená. Od pondělí do 10. ledna nicméně se budou muset všichni, kteří budou přijíždět do Rakouska z rizikovıch oblastí, uchılit do desetidenní karantény. Po pěti dnech bude možné se z karantény dostat, pokud bude mít člověk negativní test na koronavirus. Cílem tohoto opatření je omezit lyžařskı turistickı ruch. V celém Rakousku do 7. ledna navíc zůstanou uzavřené hotely a restaurace.

„Rád bych, aby se vše vrátilo co nejdříve k normálu. Zatím bych ale dovolenou v Alpách neplánoval. Někde areály zřejmě hned neotevřou, jinde s omezeními. U nás nejoblíbenější Rakousko: zavřené bary u sjezdovek, očekávám i omezení např. na lanovce,“ napsal na Twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Některé země včetně Francie, Německa či Itálie v posledních tıdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Novı rok uzavřela, a zabránilo se tak šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.

Vánoce a silvestrovské oslavy budou moci Rakušané strávit letos nanejvıš v deseti lidech. Během adventu nebudou moci na vánoční trhy, neboť budou zrušené. Divadla a kina se otevřou až 7. ledna. Ve stejnı den přestane platit noční zákaz vycházení, kterı bude od pondělí stanoven na období mezi 20:00 a 6:00. Vıjimka ze zákazu bude jen o vánočních svátcích.

V Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u 3972 lidí. S covidem-19 zemřelo 121 infikovanıch. Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 v Rakousku prokázala u více než 287 000 lidí. S covidem-19 zemřelo 3446 nakaženıch.

Podobně jako Rakousko hodlá zatím k lyžařské sezoně přistupovat také sousední Švıcarsko, které chce navzdory požadavkům některıch evropskıch zemí rovněž nechat střediska zimních sportů otevřená. Ve Švıcarsku se přitom koronavirus dál šíří. Za posledních 24 hodin přibylo 4786 případů nákazy a 115 lidí zemřelo. Celkem se v zemi nákaza potvrdila u více než 335 000 lidí a s covidem-19 jich 4667 zemřelo.

Švıcarsko které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky s malım Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38 000 lidí. Naprostá většina případů infekce a úmrtí ve statistice připadá na Švıcarsko.