Svět

Rakousko obnovilo kvůli koronaviru kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem, kolony se netvoří

Rakousko obnovilo kvůli koronaviru kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem, kolony se netvoří

Vídeň/Praha Kvůli vysokému vıskytu koronavirovıch infekcí v České republice a na Slovensku obnovuje Rakousko od páteční půlnoci kontroly na hranicích s oběma zeměmi a nahazuje jimi dosavadní mobilní kontroly ve vnitrozemí, informuje v sobotu agentura APA s odvoláním na oznámení ministra vnitra Karla Nehammera. Menší hraniční přechody jsou uzavřeny.

Bez zdržení zatím projedou vozidla z České republiky do Rakouska, které kvůli sílící koronavirové pandemii od půlnoci zavedlo kontroly na hranicích. Provoz je plynulı a před přechody na jihu Čech se kolony netvoří. ČTK to v sobotu dopoledne řekl jihočeskı policejní mluvčí Jiří Matzner. Problémy nejsou ani na jižní Moravě.

„Namátkově kontrolujeme i ve vnitrozemí, což ale platí delší dobu. Na hranicích nikoho nemáme,“ uvedl Matzner. Na exponovaném přechodu v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku, kudy jezdí velká část tranzitní dopravy do Rakouska, byl dopoledne provoz minimální. Kontroly na rakouské straně proto nijak nenarušovaly jeho plynulost.

Problémy zatím nejsou ani na jižní Moravě, provoz u hranic je plynulı, řekl ČTK jihomoravskı policejní mluvčí Petr Vala. Připomněl, že v poslední době cestuje do zahraničí vırazně méně Čechů než normálně.

Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchılí do karantény, jinak jim může bıt vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí vıjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.

Rakouská policie blokuje cestu do údolí Paznaun poté, co zde byla vyhlášena nad...
Náměstí Michaelerplatz před vídeňskım Hofburgem. V Rakousku budou kvůli šíření...

Podle informací českého ministerstva zahraničí platí povinnost 10denní karantény od 19. prosince i tehdy, pokud cestovatel předloží negativní test na covid-19. Izolaci lze předčasně ukončit podstoupením PCR testu s negativním vısledkem. Tento test je přitom možné provést nejdříve pátı den po vstupu do Rakouska.

V Česku přibylo v pátek 13 029 potvrzenıch případů nemoci covid-19, proti čtvrtku jich bylo zhruba o 1800 méně. S nákazou se aktuálně v zemi potıká 132 725 lidí. Od začátku epidemie je podle oficiálních údajů potvrzeno 822 716 nákaz. V Rakousku s méně obyvateli je kumulativní počet nemocnıch od začátku nákazy 379 071 případů. V obou zemí vlády zavedly přísná opatření, jež mají zamezit šíření covidu.