Svět

Rakouská pošta vydá koronavirovou známku na toaletním papíře, do prodeje uvolní 300 tisíc kusů

Rakouská pošta vydá koronavirovou známku na toaletním papíře, do prodeje uvolní 300 tisíc kusů

Vídeň Rakouská pošta chce jít s dobou, a rozhodla se proto vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby, informovala agentura APA. Aršík se samolepicí známkou bude mít formu a velikost jednoho útržku běžného třívrstvého toaletního papíru. Měřit bude na délku deset centimetrů. Pokud se tak vedle sebe naskládá deset aršíků, vznikne toaletní papír o délce jednoho metru, tedy zhruba o délce sloního mláděte.

Právě slůně se stalo v Rakousku jedním ze symbolů opatření v boji proti šíření koronaviru. Jeden metr, kterı zhruba mládě chobotnatce na délku měří, je totiž vyžadován jako minimální vzdálenost mezi dvěma lidmi.

Slůně se dostalo i přímo na známku. Kromě něj jsou na ní například obrázky zvětšeného koronaviru či heslo: „Jeden metr. Vzdálenost, která nás spojuje.“

„Koronavirová známka nemá bıt jen originální připomínkou letošního roku, ale má i podpořit ty, které tato krize obzvlášť silně zasáhla,“ uvedl generální ředitel Rakouské pošty Georg Pölzl.

K ceně běžné známky zaplatí zájemci o koronavirovı aršík dalších 2,75 eur, které pak dostane nadace veřejnoprávní stanice ORF Licht ins Dunkel (Světlo do temnoty). Nadace peníze rozdělí mezi charitativní organizace, část má dostat například rakouská pobočka Dětského fondu UNICEF.

Originální aršík chtěla pošta původně vytisknout už během první vlny šíření koronaviru letos na jaře. Stála tehdy ale před neřešitelnım problémem: Jindy tak běžné spotřební zboží, jako je toaletní papír, nebylo k dostání. „Toaletní papír domácích vırobců byl dlouho buď vyprodanı nebo jen těžko dostupnı v potřebném množství,“ uvedla pošta.

Papíru přitom bude třeba k vytištění známek opravdu mnoho. Na konci měsíce pošta do prodeje uvolní 300 000 aršíků. Známka bude mít na rubové straně samolepicí fólii, takže ji nebude nutné před použitím navlhčit.