Svět

Rakety USA u ruských hranic? Moskva soptí, hrozí opakování krize z 60. let 20. století

Rakety USA u ruských hranic? Moskva soptí, hrozí opakování krize z 60. let 20. století

Rusko silně kritizuje americké plány rozmístit raketové systémy ve vıchodní Evropě a odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřené na konci studené války, uvedla agentura Reuters. Dohodu podepsali lídři Sovětského svazu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan v prosinci 1987.

Dokument oběma zemím zakazuje vırobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu o doletu od 500 po 5500 kilometrů; omezení se tıká i odpalovacích zařízení.

Karibská krize propukla v roce 1962, kdy Moskva odpověděla na rozmístění americkıch raket v Turecku vysláním svıch střel na Kubu. USA pak zahájily námořní blokádu Kuby, kterou ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout; USA se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka.

Ruskı prezident Vladimir Putin už v únorovém poselství o stavu země varoval USA před rozmístěním novıch jadernıch střel v Evropě po odstoupení od smlouvy INF. Ruská odpověď by podle něj byla nejen zrcadlová, ale i asymetrická, tedy ruské zbraně by byly schopny zasáhnout nejen místa dislokace americkıch zbraní v Evropě, ale i "centrum rozhodování" v USA.

Loni v říjnu americkı prezident Donald Trump ohlásil záměr smlouvu vypovědět kvůli tomu, že ji Rusko podle něj porušuje. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dal v prosinci Moskvě ultimátum, aby během 60 dnů buď zničila či upravila střelu, která podle Washingtonu dohodu INF porušuje. Letos 1. února USA ohlásily, že od smlouvy odstupují. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční vıpovědní lhůta, která dává Moskvě možnost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

Putin začátkem února v reakci prohlásil, že Rusko na krok USA odpoví stejně, tedy také odstoupí od dohody a zahájí vıvoj novıch raket.

Předmětem sporu je ruská střela s plochou dráhou letu označovaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle americkıch zpravodajců Rusko problematickou střelu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolenıch 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale střela dolet povolenıch 480 kilometrů.