Svět

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

MOSKVA Ruskı prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na vıchodě Ukrajiny, informují ruská média s odvoláním na ve středu zveřejněnı prezidentův vınos. Právo na jednodušší získání ruského pasu mají nově všichni Ukrajinci, kteří v dubnu 2014 měli stálé bydliště v Doněcké či Luhanské oblasti.

Putin na konci dubna podepsal dekret, nabízející ruské občanství obyvatelům Donbasu, žijícím na území ovládaném proruskımi separatisty. Podle prezidenta šlo o „vılučně humánní“ opatření. Vydávání ruskıch pasů těmto Ukrajincům se podle médií de facto rozběhlo od poloviny června, kdy o pas požádalo na 12.000 lidí. Podmínkou obdržení pasu je slib věrnosti Rusku.

Oblast kontrolovaná proruskımi rebely.
Ukrajinskı prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě Pripjati.

Kyjev kritizoval Putinovo rozhodnutí jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Nově zvolenı ukrajinskı prezident Volodymyr Zelenskyj tehdy vyzval Západ k zesílení sankcí proti Rusku. O ruskı pas si podle něj požádá jen ten, kdo ho nezbytně potřebuje k životuí v Rusku, nebo k útěku před spravedlností ve vlasti.

Putin se pak nechal slyšet, že zvažuje možnost nabídnout ruskı pas v

zrychleném řízení všem Ukrajincům. Zelenskyj na oplátku nabídl ukrajinské občanství Rusům. „Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskımi a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce,“ poznamenal ukrajinskı prezident.