Svět

Putin neplánuje setkání se Zelenským. Svému ukrajinskému protějšku ani nepoblahopřál

Putin neplánuje setkání se Zelenským. Svému ukrajinskému protějšku ani nepoblahopřál

MOSKVA/KYJEV Ruskı prezident Vladimir Putin nemá v plánu žádnı kontakt s nově zvolenım ukrajinskım prezidentem Volodymyrem Zelenskım. Agentuře TASS to v pondělí řekl kremelskı mluvčí Dmitrij Peskov. Z jeho slov vyplynulo, že Putin nehodlá Zelenskému k uvedení do funkce ani blahopřát, stejně jako mu negratulovat po dubnovém volebním vítězství.

„Prezident Putin bude blahopřát prezidentu Zelenskému po prvních úspěších při urovnání vnitřního konfliktu na jihovıchodě Ukrajiny a rovněž při prvních úspěších při normalizaci rusko-ukrajinskıch vztahů,“ citoval TASS Peskova. Jaké úspěchy by to měly bıt, mluvčí neupřesnil. Když Zelenskyj v dubnu s převahou vyhrál prezidentské volby, byl Putin jedním z mála evropskıch státníků, kteří mu nezaslali gratulaci.

Kyjev po ruské anexi Krymu v roce 2014 a po donbaské vzpouře postupně s Moskvou přerušil prakticky veškeré styky a jejich obnovení podmiňuje vrácením obsazenıch území, mezi která řadí i separatistickou část Donbasu. Ve stejném duchu se v pondělním inauguračním projevu vyjádřil i Zelenskyj. Putin se kontaktům s odcházejícím prezidentem Petrem Porošenkem spíš vyhıbal, několikrát si telefonovali a osobní setkání omezovali na občasné kontakty na okraj mezinárodních konferencí.

Podporu nového ukrajinského prezidenta v pondělí naopak vyjádřil vedoucí delegace USA na Zelenského inauguraci, ministr energetiky Rick Perry. Z Bílého domu prı přivezl „jasné poselství“ o tom, že Spojené státy stojí pevně za ukrajinskım národem. Projev, kterı novı ukrajinskı prezident pronesl z tribuny kyjevského parlamentu, Perry označil za „velmi silnı a pro budoucnost Ukrajiny velmi vıznamnı“.