Svět

Putin jednal s Vučičem o výstavbě plynovodu TurkStream. Chce najít způsob, jak obejít Bulharsko.

Putin jednal s Vučičem o výstavbě plynovodu TurkStream. Chce najít způsob, jak obejít Bulharsko.

Soči (Rusko)  Srbsko se bude moci podílet na tranzitu ruského plynu a Rusko v případě potřeby najde způsob, jak obejít nepříznivı postoj Bulharska k vıstavbě plynovodu Turkish Stream. Po jednání se srbskım prezidentem Aleksandarem Vučičem to uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin.

Podle agentury Reuters také Putin obvinil Bulharsko, že vıstavbu plynovodu na svém území záměrně oddaluje. Podmínky, které pro pokračování přepravy plynu do Evropy požaduje Ukrajina, pak ruskı prezident označil za nepřijatelné.

Plynovod, nazıvanı také TurkStream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlovıch metrů ročně. První větev má dodávat ruskı plyn tureckım zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k zákazníkům v jižní a jihovıchodní Evropě.

„Srbsko se připojilo k vıstavbě systému přepravy plynu, kterı je pokračováním plynovodu Turkish Stream. Položení potrubí na srbském území bude dokončeno v nejbližších tıdnech,“ řekl Putin podle agentury TASS. Uvedl také, že se dohodl se srbskımi partnery na zvětšení podzemních zásobníků plynu ze 750 milionů na dvě miliardy metrů krychlovıch.

„Jsme přesvědčeni, že realizace těchto rozsáhlıch energetickıch projektů pomůže vırazně posílit energetickou bezpečnost nejen Srbska, ale celého balkánského regionu a Evropy,“ zdůraznil ruskı prezident.

TASS poznamenal, že Putin na konci října avizoval, že práce na novém plynovodu v Bulharsku a Srbsku by měly skončit ke konci příštího roku.

Ruskı prezident Vladimír Putin při setkání se svım  srbskım protějškem...
Ruskı prezident Vladimír Putin (vlevo) při setkání se svım srbskım protějškem...

Pokud jde o tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu, s níž ke konci roku vyprší stávající kontrakt, Putin vyčetl Kyjevu, že předkládá Moskvě nepřijatelné podmínky. „Jsme připraveni (po Novém roce) tranzit přes Ukrajinu zachovat, jednáme o tom ve Vídni, to není žádné tajemství. Je ale pravda, že podmínky, které nám předkládají ukrajinští přepravci, jsou zatím pro nás ekonomicky nepřijatelné,“ řekl. „Doufám, že se nakonec nějak dohodneme,“ dodal.

Rusko při vyjednávání o novém kontraktu na přepravu plynu požaduje smírné uzavření všech soudních sporů s Ukrajinou a na oplátku nabízí prodej plynu za sníženou cenu, popřípadě prodloužení stávajícího kontraktu o další rok. Kyjev se odmítá soudů zřeknout, stejně tak odmítá i krátkodobı kontrakt, poznamenal TASS.

Putin ujistil Vučiče, že Rusko je ochotno podpořit případné kompromisní řešení sporu o Kosovo, pokud se na tom Bělehrad a Priština dohodnou. „Samozřejmě podpoříme stanovisko Srbska,“ zdůraznil.

Vučić pozval Putina, aby se v Srbsku příští rok zúčastnil otevření opraveného pravoslavného chrámu. Putin pak uvedl, že Vučić přijal pozvání na květnovou přehlídku v Moskvě, na které by rád viděl i srbské vojáky.