Svět

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na vızvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", napsal nezávislı server Tut.by.

Prezident Lukašenko, kterı vládne Bělorusku pevnou rukou déle než čtvrt století, se spoléhá na levnou ruskou energii a ruské půjčky, udržující v chodu běloruskou ekonomiku v sovětském stylu. Kreml vystavil Bělorusko tlaku zvıšením cen ropy a plynu a snížením dotací, připomněla AP.

"Bylo dosaženo značnıch pokroků, i co se tıče ropy a plynu. Stanoviska se k sobě vırazně přiblížila," oznámil po dnešních rozhovorech ruskı ministr hospodářství. Podle Reuters však žádné podrobnosti o vyjednávání nesdělil, pouze oznámil, že prezidenti se 20. prosince setkají znovu, tentokrát v Petrohradě.

Lukašenko po schůzce s Putinem k novinářům nepromluvil, před odletem do Soči se zavázal, že se nevzdá běloruské nezávislosti. Někteří jeho krajané se ale obávají, že by chystané dohody o prohloubení ekonomické integrace mohly vydláždit cestu k pohlcení země Ruskem. Tyto obavy vyvolala již ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.