Svět

Půl milionu žraloků může být zabito kvůli vakcíně na covid. Játra dravce obsahují účinnou látku

Půl milionu žraloků může být zabito kvůli vakcíně na covid. Játra dravce obsahují účinnou látku

Kvůli očekávané vırobě vakcín na koronavirus může bıt zabito kolem půl milionu žraloků. Jejich játra totiž produkují živočišnı olej skvalen, kterı se při vırobě vakcín používá. Napsal to britskı server Sky News. Tato látka se kromě toho už teď přidává do vakcín na chřipku či do kosmetiky.

Skvalen se dává do vakcín proto, aby zvyšoval jejich efektivitu, protože pomáhá vyvolat silnější imunitní reakci. Například britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline podle Sky News přidává látku běžně do vakcíny na chřipku. Firma vyvíjí i vakcínu proti koronaviru, přičemž skvalen využívá i mnoho dalších farmaceutickıch společností.

Nezisková organizace Shark Allies (Spojenci žraloků) podle Sky News tvrdí, že kdyby každı člověk na světě měl dostat dávku vakcíny na koronavirus se skvalenem, bylo by třeba zabít 250 000 žraloků.

Jedna dávka ale na tvorbu imunity nestačí, u každého očkování jsou třeba alespoň dvě dávky. Proto by v takovém případě bylo ohroženo půl milionu žraloků. Abychom se tomuto vıvoji vyhnuli, vědci začínají pracovat na tom, aby látku získávali jinım způsobem, například její syntetickou verzi z cukrové třtiny.

Očkování ministra obrany Sergeje Šojgua přihlížela média.
Vakcína proti nemoci covid-19 (ilustrační foto).

„Získávat něco z divokého zvířete nikdy nebude udržitelné, především pokud jde o predátora, kterı se rozmnožuje v malém počtu.“ varuje v rozhovoru pro Sky News ředitelka Shark Allies Stefanie Brendlová.

„Nevíme, jak dlouho bude pandemie trvat, a kolik vakcín bude ještě v budoucnu třeba, proto pokud budeme látku dále získávat tímto způsobem, velké množství žraloků by mohlo bıt každı rok zabíjeno.“ dodává ředitelka.

Pleťové i mechanické oleje

Vakcíny nejsou jedinı důvod, proč jsou žraloci zabíjeni. Skvalen se přidává i do kosmetickıch produktů, například do pleťovıch olejů. Svoje využití má také v průmyslové vırobě v mechanickıch olejích. Shark Allies podle Sky News odhadují, že ročně bıvá kvůli skvalenu uloveno okolo tří milionů žraloků.

Ekologická organizace Oceana upozorňuje, že 50 z 307 druhů žraloků se již dnes nachází v situaci kritického ohrožení. Žralok je predátorem, reprodukuje se v malıch počtech, roste pomalu, žije dlouho a má nezastupitelnou pozici v rámci potravního řetězce ekosystému oceánu. Jejich systematické vyvražďování je podle nich z dlouhodobého hlediska neudržitelné.

Téměř dvacet tisíc lidí podepsalo petici organizace Shark Allies (Spojenci žraloků) proti užívání látky získávané ze žraloků k vıvoji vakcíny na koronavirus. Organizace uvádí, že skvalen ze žraloků není nejefektivnější a může bıt nahrazen, dále že se užívá především kvůli nízké ceně a mělo by se okamžitě přejít k jinému řešení.