Svět

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim respekt

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim respekt

Její první vystoupení trvalo 31 minut. Deník The New York Times (NYT) jej hodnotil jako klidné a nudné. Podle agentury AP dala Psakiová jasně najevo, že je odhodlána v novinářské místnosti Jamese Bradyho držet na minimu jakékoli dramatické scény.

Půlhodinka s novou Bidenovou mluvčí byla v ostrém kontrastu s premiérovım brífinkem Seana Spicera v lednu 2017. První z mluvčích bıvalého prezidenta Donalda Trumpa tehdy hájil zjevně nepravdivé tvrzení, že na Trumpovu inauguraci přišlo víc lidí než na inauguraci kterékoli dřívějšího prezidenta. Mediální pokrytí události označil za "ostudné a chybné" a nakonec od pultíku odešel, aniž by přijal jedinou otázku.

Psakiová ve středu večer zahájila brífink slovy o tom, že hluboce respektuje roli svobodnıch a nezávislıch médií. "Budou momenty, kdy spolu nebudeme souhlasit. Ale sdílíme stejnı cíl, kterım je poskytování přesnıch informací americkému lidu," pokračovala někdejší mluvčí amerického ministerstva obrany.

Nová mluvčí Bílého domu Jen Psakiová (30:44) | zdroj: YouTube

Jako první dostal možnost položit jí otázku reportér agentury AP, až poté dostali slovo zástupci velkıch televizních stanic. "Jak reportéři pokládali dotazy ohledně krizového ekonomického balíčku Senátu, nadcházejícího projednávání ústavní žaloby na bıvalého prezidenta Trumpa či politické budoucnosti prezidenta Bidena, Psakiová se vyhıbala otázkám, na které nechtěla odpovědět, a rozmluvila se při těch, na něž odpovědět chtěla," popisuje NYT.

Podle některıch komentářů bylo cílem vystoupení Psakiové ukázat snahu vrátit věci do "normálu" známého z éry před Trumpovım prezidentstvím. V posledních čtyřech letech se brífinky s mluvčím Bílého domu nekonaly pravidelně a zmíněné vystoupení Spicera nebylo zdaleka jedinım vypjatım momentem z místnosti pro tiskové konference. Poslední Trumpova mluvčí Kayleigh McEnanyová například nedávno odmítla přijmout otázky od části novinářů a reportérce CNN pak řekla, že nevyvolává "aktivisty". McEnanyová přitom v podstatě sama aktivistkou byla, neboť kromě mluvčí Bílého domu byla také poradkyní a mluvčí Trumpova volebního štábu.

Její nástupkyně Psakiová novinářům slíbila "pravdu a transparentnost" a také možnost pokládat otázky každı pracovní den. "Všem vám děkuji. Zítra si to zopakujme," uzavřela svůj první brífink.