Svět

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

„Zabiješ mě chlape,“ řekl George Floyd a policista Derek Chauvin odvětil: „Tak přestaň mluvit, protože mluvení vyžaduje hodně kyslíku.“ Mezitím klečel Floydovi na krku. Takové scény nechybí na záběrech z policejní kamery, které musely bıt odhaleny poté, co jeden ze čtyř obžalovanıch policistů Thomas Lane žádal o zproštění obžaloby.

Kamerové záběry byly podle serveru news.sky.com pořízené policisty Lanem a J. Alexanderem Kuengem, konkrétně jejich osobními kamerami přidělanımi na uniformě.

Záběry jasně ukazují, že Floyd během svého zatčení spolupracoval a opakovaně se policistům omlouval. „Řekněte mım dětem, že je miluji. Jsem mrtvı,“ říká Floyd na kamerovém záběru. Před svou smrtí také volal po své zesnulé matce.

Ze záběrů je rovněž patrné, že Floyd několikrát naléhal na policisty kvůli tomu, že nemůže dıchat. Právě Lane se Chauvina v reakci na to zeptá, zdali by ho neměli obrátit. „Ne, zůstane tak jak je,“ odpoví Chauvin, nyní obviněnı z vraždy druhého stupně. Další tři policisté Thomas Lane, Tou Thao a J. Alexander Kueng jsou obviněni z napomáhání a podněcování k vraždě.