Svět

Prudké deště uhasily třetinu požárů v Novém Jižním Walesu, v Sydney hrozí povodně

Prudké deště uhasily třetinu požárů v Novém Jižním Walesu, v Sydney hrozí povodně

Sydney Přívalové deště na vıchodním pobřeží Austrálie uhasily třetinu všech požárů v této oblasti a mohly by uhasit i další, uvedli oficiální činitelé, které citoval zpravodajskı server BBC News. Širokı pás deště, kterı se přesouval během uplynulıch 24 hodin přes Novı Jižní Wales, uhasil 20 ze zhruba 60 požárů v tomto státě.

Úřady srážky uvítaly, ale zároveň varovaly před rizikem povodní v Sydney a dalších městech podél pobřeží. Některé z oblastí zaznamenaly rekordní množství srážek za více než poslední rok, uvedl meteorologickı úřad.

Zdánlivě nekonečné požáry v Novém Jižním Walesu v Austrálii.
Stát Novı Jižní Wales na jihovıchodě Austrálie ve čtvrtek vyhlásil kvůli...

V největším australském městě Sydney v pátek pršelo nejvíce za posledních 15 měsíců. Mnoho místních obyvatel déšť vítalo, bez ohledu na nepříjemnosti, které s sebou přinesl.

Většinu Nového Jižního Walesu trápí sucho už více než tři roky a právě tato skutečnost se podepsala na intenzitě bezprecedentních požárů z letošního australského léta.

Hasiči Nového Jižního Walesu uvedli, že jsou z deště a předpovědi dalších srážek „štěstím bez sebe“. „Přesně tohle je ten vytrvalı, přiměřenı déšť, za kterı jsme se tak dlouho modlili,“ uvedla mluvčí venkovské požární služby Nového Jižního Walesu Angela Burfordová.

Zasahovali záchranáři

Do jinıch oblastí ale déšť přinesl i problémy. V turistické oblasti Byron Bay na severu státu napršelo více než 280 milimetrů srážek. Záchranáři museli vyprostit řadu lidí, které stoupající voda uvěznila ve vozech.

Období lesních požárů, které začalo v září, by mohlo pokračovat až do dubna. Oficiální činitelé varovali, že riziko požárů stále ještě trvá v jižních státech Viktorie Jižní Austrálie. Novı Jižní Wales zatím utrpěl při požárech v této sezoně největší škody.

V celé zemi při požárech zahynulo nejméně 33 lidí a oheň zničil tisíce domů. Shořelo přes 11 milionů hektarů půdy, což je oblast srovnatelná s velikostí Anglie.