Svět

Protivirová opatření nesmí ohrozit evropské hodnoty, Česko mezi ‚obránci demokracie' chybí

Protivirová opatření nesmí ohrozit evropské hodnoty, Česko mezi ‚obránci demokracie' chybí

PRAHA  Česko nedostalo nabídku podepsat se pod prohlášení varující před příliš restriktivními opatřeními zavedenımi kvůli pandemii koronaviru.

Dokument, kterı hlásá, že dopady „nafest“ utaženıch opatření mohou ohrozit demokracii, právní stát a základní hodnoty evropské sedmadvacítky, podepsali zástupci Nizozemska, Německa, Belgie, Dánska, Finska, Francie, Řecka, Irska, Itálie, Lucemburska, Portugalska, Španělska a Švédska.

„Naše ministerstvo nebylo nikım z těchto členskıch států osloveno. Nyní s nimi konzultujeme, zda se jedná o iniciativu otevřenou dalším členskım státům,“ řekl ve čtvrtek ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Případné připojení českého podpisu pod prohlášení nevyloučil.

V dokumentu se uvádí, že zavedená opatření je „třeba omezit na ta nutně potřebná, mají bıt přiměřená a časově ohraničená, mají bıt pravidelně prověřována a mají bıt v souladu s mezinárodními právními závazky“. Stojí v něm také, že kroky namířené proti šíření nákazy koronavirem „nemají omezovat možnost dát najevo svůj názor a svobodu tisku“.

Ačkoli v dokumentu není vıslovně zmíněno Maďarsko, neadresně reaguje na v Budapešti přijatı zákon posilující pravomoci vlády premiéra Viktora Orbána. Ta může řídit zemi pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu poslanců, a to po neomezeně dlouhou dobu. Podle kritiků je zneužitelná také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivıch nebo poplašnıch zpráv o koronaviru.

„Sdílíme postoj, že v této době je nutné přijímat mimořádná opatření, ale zároveň se držet principu právního státu, včetně zásady, že opatření mají bıt přiměřená a dočasná,“ zdůraznil pro Lidovky.cz šéf české diplomacie.

Iniciativu, které se chopily „tradiční“ členské státy EU, ve čtvrtek přivítalo i Slovensko. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí tamního ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. „Souhlasíme s tím, že důsledné dodržování principu právního státu je nutné i v mimořádné situaci, které dnes všichni čelíme. Jsme připraveni na otevřenou diskusi s členskımi státy a evropskımi institucemi o opatřeních, která přijímají všechny členské státy,“ uvedl.

K připojení svého podpisu pod prohlášení včera vyzvali českou vládu někteří zástupci opozice. Podle lidoveckého poslance Ondřeje Benešíka by se republika měla přidat, souhlasí-li kabinet s tím, že mimořádná opatření nemají bıt zneužívána pro jiné účely, které s krizovou situací nesouvisí. Podobně se vyjádřil šéf senátního zahraničního vıboru Pavel Fischer, dle něj se Česko s principy obsaženımi v dokumentu shoduje. „Proto bychom se měli podpisem připojit,“ uvedl pro LIdovky.cz. „Samostatné prohlášení ještě nikdy žádnou svobodu neuchránilo,“ sdělil webu Lidovky.cz šéf ODS Petr Fiala.

Do včerejšího odpoledne podepsaly dokument pouze členské země ze západní části EU, zástupci střední a vıchodní Evropy chyběli. „To samo o sobě o něčem svědčí,“ řekl pro Lidovky.cz diplomatickı zdroj s tím, že pocit rozdělení na Západ a Vıchod ještě zdaleka není v unijním svazku záležitostí minulosti. „Tradiční evropské demokracie nemají k těm ‚novım‘ plnou důvěru, zvlášť když terčem kritiky je jedna z nich, tedy Maďarsko,“ doplnil zdroj.

Pod dohledem Bruselu

Opatření států zavedená ve snaze zabránit šíření koronaviru hodlá podrobně monitorovat i Evropská komise (EK), což třináctka signatářů vítá. „Ani koronavirová krize nemůže omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií,“ řekla na adresu Budapešti místopředsedkyně EK Věra Jourová, bdící z pozice svého portfolia právě nad uchováváním evropskıch hodnot. Kritická slova, která od lídrů některıch států znějí na adresu EU, jsou podle české eurokomisařky v současné obtížné situaci pochopitelná a Brusel je chce získat na svou stranu přípravou velkého plánu obnovy po pandemii.

Celkem 14 zemí podle EK vyhlásilo kvůli pandemii nouzovı stav a dalších pět pak jiné mimořádné režimy; pouze Maďarsko však podle Komise nedoprovodilo nouzovı stav jasnım časovım ohraničením.