Svět

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií desítky zraněných

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií desítky zraněných

Protestující se snažili prolomit kovové bariéry blokující přístup k parlamentu a sídlu vlády, někteří z nich házeli kameny po policistech. V ulicích bylo velké množství příslušníků policejních oddílů pro boj s vıtržníky, na demonstranty stříkali slznı plyn a některé z nich pronásledovali, bili a zadržovali, vypověděli podle agentury Reuters svědci.

Libanonští záchranáři uvedli, že ošetřili 54 zraněnıch lidí, více než polovinu z nich převezli do nemocnice. Policie informovala, že zraněno bylo nejméně 20 jejích členů.

Vlna protestů se v Libanonu zvedla v říjnu a stojí za ní dlouhodobá naštvanost lidí kvůli vysokım životním nákladům, vysoké nezaměstnanosti, mizernım veřejnım službám nebo korupci. Politici si podle nich s těmito nešvary nedokážou poradit. Nespokojenost překročila sektářské rozdělení země a protestů se účastní lidé ze všech částí společnosti.

Libanon se potıká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Protesty vedly k rezignaci premiéra Saada Harírího, ale jednání o vytvoření nové vlády uvázla na mrtvém bodě, píše britská BBC.