Svět

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky lidí

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky lidí

V celé zemi se počet zadrženıch vyšplhal přes tři stovky, uvádí nevládní organizace na ochranu lidskıch práv Vjasna, která vede neustále aktualizované seznamy zatčenıch. Policisté podle médií použili proti demonstrantům také slznı plyn i ochromující granáty.

V Minsku se podle místních médií konalo asi 25 demonstrací, každá s účastí několika stovek až tisíců demonstrantů, přestože je teplota skoro na nule a sněží. "Naším cílem jsou nové svobodné volby, odstoupení Lukašenka a osvobození politickıch vězňů," řekl agentuře AFP dvacetiletı Dmitrij Golubjov, kterı na demonstraci na severu metropole přišel s bílo-červeno-bílou vlajkou opozice. "Nejsme špatní lidé či cizí agenti, jak tvrdí Lukašenko a (ruskı ministr zahraničí Sergej) Lavrov, ale běloruští občané, kteří chtějí mír, klid a respektování lidskıch práv," dodal mladı student.

Policie v běloruské metropoli byla nedělními protesty opět uvedena do pohotovosti. Podle médií v ulicích Minsku byly připraveny zásahové oddíly, vyjela speciální technika, automobily pro převoz zatčenıch i vodní děla. Ve snaze ztížit demonstrantům shromažďování bylo v centru města uzavřeno několik stanic metra a omezen byl i přístup na internet, místy byla vypnuta elektřina.

zdroj: YouTube

Bělorusko čelí od prezidentskıch voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, kterı podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie odmítla vısledky voleb uznat a zavedla na Lukašenka a jeho spolupracovníky zodpovědné za falšování voleb a porušování lidskıch práv při potlačování protestů, které propukly prakticky hned po volbách a pokračují již déle než 100 dnů.

Na nedělní demonstrace přicházelo i více než 100.000 lidí, ale v posledních tıdnech účast klesala, zatímco režim odmítá jakékoliv ústupky. Od začátku protestů policisté podle ochránců lidskıch práv zadrželi už více než 19.000 lidí. Tisíce demonstrantů byly zbity, přičemž několik lidí v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.

V pátek Lukašenko prohlásil, že po přijetí nového základního zákona už nebude funkci prezidenta zastávat. Odpůrci mu ale nevěří, podezírají ho z protahovací taktiky a žádají jeho rezignaci ještě před ústavní reformou. Opoziční představitelé také poukazují na to, že Lukašenko zatím žádné konkrétní reformy nenavrhl a není jasnı ani žádnı časovı termín.