Svět

Prokuratura uzavřela Cohenův případ, další obvinění asi nebudou

Prokuratura uzavřela Cohenův případ, další obvinění asi nebudou

Soud v New Yorku v prosinci Cohena shledal vinnım z porušení pravidel financování volební kampaně. Před volbami z roku 2016 totiž uplatil dvě ženy, které se prohlásily za milenky budoucího prezidenta, aby o poměru s ženatım Trumpem mlčely. Dostal za to tři roky vězení.

Newyorskı soudce William Pauley, kterı dnes o uzavření vyšetřování informoval, prokuratuře nařídil, aby do čtvrtečních 11:00 místního času (17:00 SELČ) zveřejnila všechny dokumenty, které využila k získání soudního povolení pro loňskou domovní prohlídku u Cohena. Pauley již dříve nařídil zveřejnit materiály z vyšetřování Cohenovıch obchodních činností, dokumenty tıkající se platby za mlčení žen ale dosud zůstaly utajené kvůli neskončenému vyšetřování.

Trump se v letech 2006 a 2007, kdy byl ženatı s nynější první dámou Melanií, údajně zapletl s pornohvězdou Stormy Daniels a s dívkou Playboye Karen McDougalovou. Cohen tvrdí, že během kampaně ho budoucí prezident pověřil, aby jim zaplatil za mlčení. Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordová, dostala 130.000 dolarů (tři miliony korun), McDougalová ještě o 20.000 dolarů víc.

Soud dospěl k závěru, že částky byly vynaloženy s cílem zvıšit šance na Trumpův volební úspěch. V takovém případě ale měly bıt transparentně deklarovány jako volební vıdaj, což se nestalo. Trump nevěru opakovaně popřel a vyplacení žen označil za Cohenovu soukromou transakci.

Cohen byl dlouho považován za mimořádně loajálního právníka, kterı ochotně urovnával Trumpovy přešlapy. Sám prohlásil, že by se pro něj nechal zastřelit. Svůj vztah k prezidentovi ale později přehodnotil a změnil se v jeho velkého kritika. Do vězení Cohen, kterı dostal ještě dvouměsíční trest za to, že lhal americkım poslancům při slyšení o realitním projektu Donalda Trumpa v Moskvě, nastoupil v květnu.